XIAOMI 12 |
XIAOMI 12 |
Xiaomi otvorilo tento rok so svojou high-endovou Xiaomi 12 sériou, v ktorej ponúka tie najvyššie parametre a, samozrejme, aj najvyššie ceny v svojej ponuke. Znovu je séria rozdelená na niekoľko verzii, kde je nižší typ Xiaomi 12X, základný Xiaomi 12 a najvyšší Xiaomi 12 Pro.
My sme sa teraz pozreli na strednú verziu Xiaomi 12, ktorá prichádza s prekvapením, a to menšou veľkosťou. Firma tým chce konkurovať Galaxy S22, respektíve S22 Plus, kde sa veľkosťou dostala presne medzi nich. Dostanete taký príjemný, dobre vyvážený mobil so 152 mm výškou. Viac vám už povedia parametre:
Je až prekvapivé, že do tohto rozmeru išlo Xiaomi, ktoré obľubuje 16 cm mobily a na jednej strane je to aj dobre, na druhej je to svojím výkonom nie práve ideálne. V každom prípade do malého tela dokázali vopchať pôsobivú špecifikáciu a aj decentnú 4500mAh batériu. Zároveň zachovali dobrú váhu 180 gramov.
S dizajnom mobilu sa v rámci možností pekne pohrali. Keďže základný dizajn sa veľmi meniť nedá, sú to práve detaily, ktoré teraz dokážu obohatiť základný dizajn. Hlavne si všimnete zadný kryt z drsného a príjemného materiálu, ktorým je streknuté Gorilla Glass 5, ale aj detaily, ako dizajn horného a dolného reproduktoru, malý nápis Harman / Kardon na hornej hrane.
Dizajn zadnej kamery s tromi senzormi nezaostáva, pričom hlavný senzor má väčší výrez. Displej je na okrajoch zaoblený, čo nemusí sadnúť každému, ale zaoblenie je len na úplnom začiatku a len mierne. Displej je, samozrejme, 120Hz, pridáva HDR10+ a aj maximálne 1100-nitové podsvietenie je pekná kombinácia. Chráni ho nové Gorilla Glass Victus sklo a aj prídavná fólia. Čo však mobil nemá, je IP ochrana, ktorú už konkurencia v tejto triede a cene máva.
Kamery sú 50 MP hlavná, pridáva sa 13 MP ultrawide a 5 MP makro. Väčšinou sa budete zrejme spoliehať na 50 MP, ale ani 13 MP ultrawide nie je zlá. Makro je dostatočné, aj keď len štandardné makro, ale nie supermakro. Z možností nechýba nočný režim, 50 MP režim, panoráma, dlhá expozícia, skenovanie dokumentov, rôzne typy videa, ako VLOG, krátke video, spomalené, zrýchlené, duálne, ale aj klon. Keďže je tu 8 Gen 1 procesor, nechýba 8K video pri 24 fps, ak by ste ho niekedy chceli využiť, ale dôležitejšia je plná 4K/60fps podpora. Jediné čo by som kamerám vytkol, je, že im chýba väčší zoom.
Predná kamera to dopĺňa pekným 32 MP senzorom, ak si chcete na Instagram zachytiť všetky detaily svojej tváre. V každom prípade senzor rýchlo odomkýna mobil tvárou a aj vstavaným senzorom odtlačkov prstov.
Procesor je tu parádny Snapdragon 8 Gen 1, ktorý má veľmi vysoký výkon špeciálne v grafickej časti, ale zároveň aj relatívne vysokú spotrebu a väčšie zahrievanie. Xiaomi to čiastočne eliminovalo prekvapivo masívnym chladením, je tam veľká grafitová doska, menšia grafénová doska a dopĺňa 2600mm2 tekutého chladenia. Všetko toto má zaistiť čo najlepší rozptyl a odvod tepla. Aj keď je to malý mobil a teda sú tam kompromisy. Aj keď pri bežných aplikáciách, hraní to ani nepocítite, dokonca ani pri 8K videu, kedy sa procesor výrazne zahrieva, ale povrch sa zahreje len minimálne. Jedine kedy to cítiť výraznejšie, je benchmark, konkrétne jeho druhé spustenie, či už Antutu, alebo 3D Mark.
Mobil v Antutu dosahuje 950-tisícové skóre (o 50 tisíc viac ako Samsung), čo je parádne číslo. Jeden benchmark zbehne bez problémov, kde sa mobil zahreje len na pekných 43 stupňov (všetka teplota ide do chladičov) a zoberie prijateľných 5% batérie. Obe sú to veľmi dobré čísla na high-end výkon.
Druhé spustenie benchmarku je už iné, kde napriek tomu, že nad určitou teplotou znižuje procesor výkon na 60%, chladenie sa postupne nahromadí, teploty sa zvýšia nad maximum a systém benchmark vypne. Je to však čisto pri benchmarkoch, kde beží procesor aj grafika na maximum, nie pri bežnom využívaní, kde také hodnoty nedosiahnete.
Okrem procesora má dobré aj ostatné parametre, kde 128 GB alebo 256 GB SSD je tu s rýchlosťou 1800MB/s pre zápis a 1367MB/s pre čítanie. Čo znamená na mobil dostatočne svižné. K tomu sa pridáva 8 GB alebo 12 GB rýchlej LPDDR5 3200Mhz pamäte, tomu ešte pomáha na veľmi plynulý a priam super rýchly chod systému.
Samotný systém je tu postavený na Androide 12 s MIUI nadstavbou, čo je už dobre dotiahnutý launcher, je to všetko čo potrebujete . Android 12 prináša hlavne farebné témy a aj indikátory kamery a mikrofónu na obrazovke, čo je dobrý posun, keďže viete, či vás niektorá aplikácia nesleduje. MIUI 13 k tomu zlepšuje power manažment, vylepšuje svoj sidebar a napríklad zlepšuje aj defragmentáciu, ktorá zabráni spomaľovaniu mobilu po pár rokoch. Nechýba Breathing light, čo je svetlo upozorňujúce na notifikácie.
Batéria tu vzhľadom na veľkosť nie je päťtisícka, ale aj 4500mAh je dostatok a vydrží vám minimálne jeden deň. Samozrejme, rátajte s tým, že pri veľkej záťaži ide výkonný procesor rýchlo dole. Nabíjanie je tu 67W, kde nabitie potrvá okolo 45 minút. Pridané je aj 50W wireless nabíjanie a 10W spätné nabíjanie napríklad na headset.
Xioami 12 je veľmi sympatický mobil, ktorý je vďaka svojej veľkosti dobre spratný, akurátne ľahký a nechýba mu ani výkon a pôsobivý displej a aj celkovo parádny dizajn. 50 MP kamera tu nesklame, rovnako ani selfie. Procesor je tu super výkonný a na malý mobil je to pôsobivé, aj keď pri dlhšom využívaní vysokého výkonu už cítite zahriatie. Čo však môže pri Xiaomi zaskočiť, je cena, ktorá za s 800 eurami pohybuje podobne ako ostatná konkurencia (ale lacnejšie obchody idú už pod 700 eur). V každom prípade, je to veľmi dobrá konkurencia pre Samsung Galaxy S22 / S22 plus, aj keď nemá IP ochranu.
Na druhej strane, ak by vám nešlo o najvyšší výkon, Xiaomi 12X je zaujímavý kompromis, kde za 600 eur, (respektíve v lacnejších obchodoch 500 eur) dostanete toto isté, ale s nižším Snapdragon 870 procesorom.
Xiaomi 12 kúpite za 829 eur.