SAMSUNG GALAXY Z FLIP4 |
SAMSUNG GALAXY Z FLIP4 |
Samsung už niekoľko rokov napreduje so svojimi otváracími mobilmi a ponúka ako veľký Fold zameraný skôr na prácu, tak aj menší na štýl zameraný Flip. Je to klasické véčko, ktoré Samsung vďaka ohýbateľným displejom vrátil späť.
Teraz je už vo štvrtej verzii, kde Samsung postupne vylepšuje ako otváranie, tak uchytenie displeja a aj jeho výdrž a pevnosť. Tá je totiž najdôležitejšia, keďže na jednej strane sa displej ohýba, na druhej nemá na sebe ochranné sklo a nechty nie sú priateľské k fóliám. Aj keď fólia displeja je ešte pokrytá ochrannou fóliou, a teda nemusíte sa nevyhnutne poškodenia obávať.
Špecifikácie teraz ukazujú len malé zmenšenia veľkosti, iba milimetrové, kde väčšou zmenou je zväčšenie batérie. Tá bola v predchádzajúcej verzii len 3300mAh, teraz už pekne narástla na 3700mAh. Hoci to má za následok zvýšenie váhy, aj keď len zo 183 gramov na 187 gramov.
Dizajnovo sa na Flipe prakticky nič nemení, zostáva podobný rozmermi, otváraním a aj materiálmi. Zvonku je stále 1,9-palcový displej sprevádzaný dvomi kamerami, vo vnútri veľký 6,7-palcový displej. Vonkajší je hlavne informačný, kde si môžete pozrieť ako čas, tak notifikácie, respektíve na widgety, napríklad na počasie, kalendár, hudbu, stopky, budíky ale aj kontakty. Niečo ako ponuka smart hodiniek, ale na mobile.
Vonkajší displej je za sklom, ktoré dizajnovo oddeľuje vrch mobilu a hlavne v rôznych farebných kombináciách mobilu to vyzerá štýlovo. Zvyšok vonkajšieho obalu je pokrytý matným Gorilla glass, rovnako príjemným na dotyk a celé je to uzavreté v pevnom oceľovom obale, kde je výrazný hlavne pánt otvárania. To je najkomplikovanejšia časť týchto mobilov, keďže musí byť prachu a vodeodolný a nesmie sa vykývať. Zároveň ho môžete otvoriť do ľubovoľného uhla.
Možno trochu škoda detailu, ktorý by sa mohol domyslieť, a to je automatické otváranie. Teda napríklad na tlačidlo ako to bývalo na starých véčkach. Totiž otváranie niekedy zdržuje a nie každému to musí vyhovovať. Porozmýšľajte nad tým, ak budete chcieť takéto véčko. Rovnako treba rátať s tým, že zložený mobil je hrubší a síce je menší, ale vo vrecku môže viac tlačiť ako štandardný dizajn. Na druhej strane, do kabeliek je to jedno.
Vnútorný dizajn pozostáva s ohýbacieho displeja, ktorý ponúka 6,7-palca, 1-120Hz dynamický refresh na šetrenie batérie. Displej je kvalitný, ale rátajte s tým, že je v strede malá priehlbina, ktorú pri pohybe prstov cítite. Dá sa na ňu rýchlo zvyknúť a nie je nejakým zásadným problémom. Na rozdiel od Foldu, tento mobil po otvorení používate ako štandardný mobil. Všetko funguje rovnako. Odomkýnanie je tu cez senzor odtlačkov prstov na power tlačidle, alebo samotnou kamerou v displeji.
Kamery tu zostali rovnaké, dve 12MP, pričom vo vnútri je 10MP selfie. Nečakajte high-end kvalitu, čo je možno škoda v tejto kategórii, ale stále dostatočná na bezproblémové príležitostné fotenie, či už selfie, alebo štandardné. Pričom na selfie fotenie sa dá využiť aj vonkajšia kamera, keďže malý displej vám ukáže aktuálny záber.
Okrem toho má mobil možnosť aj statívu, a teda si ho len položíte, ohnete a môžete natáčať. Pre instagramerov veľmi vhodné, ale napríklad aj na dovolenky na videá, prípadne fotky s časovačom. Len mobil položíte a necháte sa odfotiť. Je to jednoduchšie ako pri štandardných mobiloch, ktoré musia stáť.
Samotné fotky majú možnosť štandardného wide fotenia a ultrawide, nie je to zoom objektív, teda môžete zoomovať len digitálne, čo pri 12MP nie je práve ideálne. Videá viete nahrávať do 4K/60 fps.
Výkon mobilu je vysoký, Samsung znovu dal do Flipu aktuálne najvyšší procesor, a to Snapdragon 8+ Gen 1, ale je tu už Exynos. Je to aj dobre, keďže 8+ je veľmi efektívny a oveľa menej zahrievajúci sa ako osmička a tým pádom aj lepší ako Exynos. Plusková verzia bez problémov zvláda stres testy Antutu a vydrží pri plnom výkone aj trištvrte-hodinový test, osmička sa prehriala už po štvrťhodine. Tu sa ledva dostane na 40 stupňov. Samozrejme, výkon postupne klesne, ale stále ste vo vysokom výkone. Je tu viac dynamické taktovanie, čo zaistí ako nízke zahriatie, tak optimálnu spotrebu batérie. Antutu to aj ukazuje, pričom síce neprekonáva najrýchlejšie mobily, ale stále má vysoké čísla.
No ak chcete tento štýlový mobil, zrejme ho nevyhnutne nebudete využívať na vysoko záťažové veci. Je to skôr príležitostný mobil a aj preto je možno škoda, že Samsung neponúkol aj verziu s nižším procesorom. Umožnilo by to nižšiu cenu a vyššie predaje.
Rýchly procesor podporuje 12GB pamäte, čo je dostatok na všetko, čo by ste tu robili a zároveň pridáva rýchle úložisko s čítaním 1644mb/s a zápisom 1079mb/s. Plynulo pôjde ako systém, tak aj hry. Špeciálne pri tomto véčkovom dizajne sa dobre hrajú aj retro hry na emulátoroch, kde na spodnej strane máte ovládanie, na vrchnej samotný obraz. Ale bez problémov si zahráte aj štandardné tituly.
Systém je tu OneUI od Samsung, ktorý je štandardný ako pri bežných Galaxy mobiloch, len s tým, že má ako bonus vonkajší displej s widgetmi a niektoré aplikácie sa prispôsobia, ak máte mobil zložený na polovicu, hlavne foto aplikácia.
Batéria je teraz väčšia, a to 3700mAh, čo je už oveľa lepšie ako minule pri 3300mAh a bez problémov by mala vydržať celý deň, respektíve dva. Pritom nabíjanie je už zrýchlené z 15W na 25W, a teda mobil nabijete za približne hodinu a desať minút.
Celkovo je Flip4 ďalšou iteráciou otváracieho véčka od Samsungu a hoci tentoraz nedostal žiadny výraznejší dizajnový update, ponúka nový procesor, väčšiu batériu, rýchlejšie nabíjanie, vylepšený displej. Sú to pekné upgrady, aj keď si za ne priplatíte, cena teraz pri vydaní ide cez tisícku.