ONEPLUS NORD2 5G |
ONEPLUS NORD2 5G |
One Plus sa so svojimi hi-endmi a akosťou mobilov zaradil medzi kvalitných výrobcov mobilov. Posledný rok však už skúša niečo pridávať aj používateľom, ktorí si hi-end mobil nemôžu dovoliť a priniesol celú podsériu Nord mobilov, ktoré už zasahujú od low-endov cez strednú triedu. Najnovšie ju obohatil druhou generáciou s mobilom Nord 2 5G .
Teda po slabších low-endových Nord 10, Nord 100, Nord 20 je tu konečne nový pravý Nord, ktorý je presne tým, čo od OnePlus očakávame. Zaraďuje sa medzi to najlepšie v strednej triede a konkuruje tak A52, Poco F3, pričom má vlastné silné stránky. Celé to drží v 400 eurovej cene.
Špecifikácie:
Displej: Fluid AMOLED, 90Hz (800nit), HDR10+, 6.43 inches, 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio
Čip: Dimensity 1200 5G (6 nm)
Konštrukcia: Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame
Pamäť: 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM
Kamera: 50 MP, f/1.9, 8 MP, f/2.3, 2 MP, f/2.4 (monochrome)
Predná kamera: 32 MP, f/2.5
Senzor: Senzor odtlačkov prstov v displeji
Porty: USB Type-C 2.0
Systém: Android 11, OxygenOS 11.3
Batéria: 4500 mAh, 65W nabíjanie
Rozmery: 158.9 x 73.2 x 8.3 mm
Váha: 189 g
Nord 2 tak ponúkne kvalitný AMOLED displej, rýchly procesor, kde výrobca siahol po novom Dimensity 1200, pridal aj kvalitné kamery, decentnú batériu ale hlavne superrýchle nabíjanie. V rámci toho nabíjania sa objavili informácie o explodovaných mobiloch, ale nakoniec, keď to OnePlus prešetrovalo, sa zistilo, že to nebola pravda a neboli to jeho mobily.
Vizuálne sa na mobil nedá sťažovať. OnePlus to dizajnovo dotiahol po každej stránke. Ponúka na dotyk kvalitné materiály a celkovo dobre dotiahnutú váhu k veľkosti mobilu. Tá je mierne pod 16 centimetrami, teda na dnešnú dobu štandard. Pri 17 cm už cítite tú veľkosť, 15 cm sa už dnes dá označovať ako menší mobil. Pod cca 15 cm už robí mobily málokto, lebo ľudia to nekupujú.
Pri 16 cm sa dnes dá ponúknuť veľký displej a konkrétne Nord 2 má 6,43 palcová uhlopriečku. Nie je to maximum, ktoré sa dá ponúknuť, keďže na Nord2 vidieť mierne väčšiu spodnú bradu, ale je to stredná trieda a ide tu aj o dobrý pomer ceny a ponuky. Samotný displej je 90Hz AMOLED s FullHD plus rozlíšením, ktorý ponúka pekné farby a aj vysoký 800-nitový jas. Ten prináša dobrú čitateľnosť aj za slnka. V displeji je rovno senzor odtlačkov prstov a kvalitná 32 megapixelová kamera, ktorá vám ponúkne odomknutie mobilu tvárou a zachytí aj parádne selfíčka na Instagram. Kamera je v ľavom hornom rohu.
Zadná strana je v modrej verzii lesklá a rovnako ako predné sklo potiahnutá Gorilla Glass 5 sklom, pričom nezanecháva na sebe otlačky prstov. Na ráme mobilu nájdete USB-C port, pridáva sa power tlačidlo, hlasitosť, ale aj OnePlus slider tlačidlo, ktoré má firma ako štandard vo vyššom Norde a hi-endoch a ktorým si prepnete tri základné režimy mobilu, teda tichý, vibrácie a štandardné zvonenie.
Samotné zadné kamery sú v mierne vyvýšenom obdĺžniku, ale príjemne nadizajnovom. Základ tvoria veľké kamery, jedna menšia a pridáva sa blesk. Veľké sú 50 MP hlavný senzor, ku ktorému sa pridáva 8 MP ultrawide a malý je 2 MP monochromatický senzor na zaostrovanie. V zásade budete používať hlavne 50 MP. Ten ponúkne 2x a 5x zoom, ultrawide má 0.6x zoom. Z funkcii to dopĺňa portrét, nočný režim, extra HD režim s plným 50 MP, panorama.
Videá dokáže zachytávať pri 4K 30 fps, majú aj časozber, spomalený pohyb, video s dvomi kamerami, a teda naraz vpredu a vzadu, kde sa vám obraz rozdelí. V zásade mobil ponúka jedny z najlepších, ak nie najlepšie fotky vo svojej triede a nemal by nikoho sklamať. Ponúka veľmi kvalitné fotografie, ako vonku za slnka, tak aj vnútorné a nočné a nezaostávajú ani videá.
Mobil je veľmi dobrý aj vo výkone, kde sa OnePlus rozhodol pre Mediatek Dimensity 1200 5G procesor, ktorý si ešte v spolupráci upravili a rozšírili mu AI funkcie. Výkonom prekonáva Snapdragon 780G a je to už na pokraji hi-endov. Je tesne pod Snapdragon 860 a 870, ale zároveň je v pásme, kde vám výkon nebude chýbať nasledujúce roky.
Antutu benchmark 9
Hry zvláda Dimensity 1200 procesor veľmi dobre, nakoniec je aj dizajnovaný ako herný a 200 tisíc bodov v Antutu je veľmi dobrý výsledok. Pri hrách mobil ani nezaváha. Síce zahrievanie pri tomto výkone môžete pocítiť, ale skôr len v benchmarkoch, hry väčšinou nie sú také náročné, aby mobil výraznejšie zahriali. Nie je to ako pri Snapdragonoch 860 a 870, ktoré v strednej triede mobilov bez chladenia môžete výraznejšie cítiť.
V systéme tiež zatrhávanie alebo spomaľovanie nehrozí. Je plynulý, od veľmi rýchleho odomkýnania či už tvárou, alebo otlačkom prsta, cez spúšťanie aplikácii, prepínanie sa medzi nimi. 8 GB pamäte tu pomáha a keďže je jej dostatok, vydrží na celé roky bez spomaľovania.
Celé to beží na Oxygen OS 11. 3 systéme postavenom na Androide 11 a konkrétne na launcheri z Oppo mobilov. Nečakajte v ňom veľa vizuálnych rozdielov oproti základnému Androidu. Do systému prináša napríklad špecifický vizuál do nastavení, viete si vybrať z dvoch sád ikoniek (Oxygen a Hydrogen). Pridáva napríklad Zen mod na relaxovanie, alebo má aj netradičné Allways on témy, kde jedna vám ukazuje, koľkokrát ste mobil odomkli. Nie je tu toľko zmien alebo vlastných aplikácii ako v One UI alebo MIUI launcheroch.
Batéria je tu 4500mAh a ponúkne decentný štandard výdrže na dva dni. K telefónu je priložená výkonná 65 - wattová nabíjačka, ktorou mobil nabijete za pol hodiny. Je to vysoká rýchlosť, ktorú v tejto triede nikto neponúka a prakticky nikdy sa nemusíte báť, že by ste išli von s nenabitým mobilom. Aj za pár minút ho nabijete na celé hodiny.
Ak plánujete kupovať mobil v cene okolo 400 eur, určite sa po One Plus Nord2 5G pozrite. Je to teraz jeden z najlepších mobilov v strednej triede, pričom nemá prakticky žiadnu slabšiu stránku na rozdiel od konkurencie. Tam bojuje o vašu pozornosť s A52 5G alebo Poco F3, pričom ich predbieha hlavne vo fotoparátoch a rýchlom nabíjaní. K tomu si pripočítajte vysoký výkon, decentný launcher a slušný dizajn. Hlavne, ak chcete niečo iné ako Xiaomi a Samsung, toto je veľmi dobrý výber.
Mobil kúpite za 399 eur.