IPHONE 13 PRO MAX |
IPHONE 13 PRO MAX |
Apple v iPhone 13 sérii ponúklo oživenie minuloročnej série, bez zmeny dizajnu a len s minimom noviniek. Vo vyšších Pro verziách však predsa len jedna pribudla, a to 120 Hz displej. Znamená to plynulejší zážitok pri používaní mobilu. Je prekvapivé, že len do vyššej verzie, ale aspoň niečo.
Konkrétne sme sa teraz po iPhone 13 mini pozreli na iPhone 13 Pro Max, najväčšom mobile zo série, ktorý beriete vtedy, ak chcete veľký displej a aj veľkú výdrž batérie. Aj keď s podmienkou, že vám nevadí dosť vysoká váha.
Špecifikácie:
iPhone 13 Pro Max ponúkne mobil veľkosťou na úrovni štandardných 16 cm mobilov, ale s tým, že je výrazne ťažší. Väčšinou majú mobily okolo 200-210 gramov, tu oceľové okraje a veľa skla poriadne zavážia a s 240 gramami je Pro Max jeden z najťažších mobilov v aktuálnej ponuke. Prekonáva ho zrejme len dvojdisplejový Fold3. Ak to bude pre vás veľa, je lepšie ísť do iPhone 13 alebo 13 Pro verzie s 204 gramami, aj keď len 147mm veľkosťou. Možno ideálnym kompromisom je iPhone 13 Pro, kde sa zachová aj 120 Hz displej, tri kamery, aj keď cenou bude menšia batéria. Pre porovnanie iPhone 13 Mini má len 130 mm a 141 gramov, ten je v úplne inej váhovej kategórii.
iPhone 13 Pro Max ponúkne na pohľad masívny, ale aj luxusný mobil s vysokým výkonom. Kovové oceľové okraje sú zaujímavé na pohľad, aj keď ostré hrany nepôsobia pri dlhom používaní v ruke práve príjemne. Na hrane nájdete štandardné power tlačidlo, hlasitosť a aj prepínanie tichého a štandardného režimu. Plus stále je tu lightning port na nabíjanie. Tu rátajte s tým, že v balení nie je nabíjačka, a len lightning / USB-C kábel. Musíte tak mať USB-C nabíjačku alebo aspoň redukciu na USB-A, ak máte klasickú nabíjačku.
Displej je tu veľký 6,7 palcový Pentile OLED, ktorý tentoraz už ponúka 120 Hz refresh, a teda všetko bude plynulejšie a príjemnejšie. Je tu zároveň adaptívny framerate a môže sa podľa aplikácie upravovať, aby šetril batériu. Dôležite je, že pri rolovaní je to oveľa príjemnejšie. Prekvapivo displej má stále veľké okraje od hrán mobilu, ale aspoň sú rovnomerné.
V zadnej časti mobilu sa veľa nezmenilo, v tejto verzii sa ani nepresunuli kamery, len sa celý štvorček s kamerami mierne zväčšil. Ostáva tu 12 MP hlavná, 12 MP ultra wide a 12 MP 3x zoom kamera. V poslednej je malý posun oproti minulej verzii, kde bol 2,5x zoom. Je tu kompletná ponuka kamier, a teda ich viete pekne využiť ako vo vnútorných priestoroch, tak aj v prírode. Pri štandardnom používaní ponúkne kvalitné fotky a aj kvalitné video. V tejto oblasti sa nebudete sťažovať. Oproti vyššej konkurencii nemá teleskopický zoom alebo 8K video, má aj viac zašumené fotografie pri menšom svetle.
Predná kamera je slušná rovnako 12 MP a spolu s ostatnými senzormi vpredu zaisťuje odomkýnanie tvárou. Žiaľ, je to jediné odomkýnanie v mobile a nie je tu možnosť senzora odtlačkov prstov, ktorý stále nie je v displeji a ani v power tlačidle. Je to škoda, lebo dnes sa tvárou s rúškom ťažko odomkýna a musíte potom zadávať kód. Pre zaujímavosť ak si pri prípadnom rozbití dáte vymeniť displej v servise mimo Apple, tak sa vám automaticky zablokuje aj odomkýnanie tvárou.
Výkonovo je mobil na vysokej úrovni, A15 procesor neposunul latku výrazne vyššie, ale ide mierne nad A14. Niektoré Snapdragon 888 plus sú v Antutu výkonom nad ním, ale je to výkon, kde sa nemusíte báť, že by niečo išlo pomaly alebo mobil nestíhal. Zároveň, keďže je mobil väčší ako napríklad iPhone 13 mini, procesor tu stíha viac, nezahreje sa tak rýchlo a hneď neklesne s výkonom ako pri mini verzii. Výkon je tak stabilnejší, aj keď aj tu postupne začne teplo prechádzať na zadnú stenu a procesor klesne s výkonom. Nie je to niečo, čo by ste pri bežnom používaní pocítili. Zo štandardných funkcii procesor zrejme zahreje len dlhé nahrávanie videa.
Antutu 9:
Hranie hier je tu veľmi dobré, veľký displej, vysoký výkon a dobrý obraz zaručujú nerušené hranie. Zároveň už vývojári začínajú updatovať hry na 120 fps podporu a napríklad Genshin Impact ju už má. Postupne môžeme čakať aj ďalšie veľké tituly. Aj keď pri vysokom framerate čakajte vysokú spotrebu batérie. Ak hrávate hry na mobile, v iPhone si viete predplatiť Apple Arcade službu s ponukou platených hier.
iOS 15 znovu pridáva ďalšie možnosti, aj keď výraznejšie systém oproti iOS 14 neupravuje. Dostal vylepšenia v rôznych častiach, ale pri 13 Pro verziách aj podporu pre 120 fps animácie, a teda okrem rolovania sa aj všetky otvorenia a prechody budú zdať plynulé.
Batéria je tu veľmi dobrá, ešte sa vylepšila od iPhone 12 Pro Max a bez problémov by vám mala vydržať 2-3 dni. Samozrejme, záleží od vášho používania. Je však škoda, že nabíjanie je maximálne 27 W a najrýchlejšie nabíjanie by malo byť okolo hodiny a pol (osobne som nabíjal tri hodiny z nejakých dôvodov) Je škoda, že tu Apple stále neprešlo na rýchle nabíjanie, pričom 60 W a 120 W nabíjania sú už v rôznych mobiloch.
Celkovo je iPhone 13 Pro Max pekný mobil pre tých, ktorí chcú veľký iPhone s enormnou výdržou batérie. Je škoda vysokej váhy, ale dá sa na to zvyknúť. Nechýbajú kvalitné kamery, ale 120Hz displej je hlavným vylepšením, pre ktoré sa oplatí uvažovať skôr nad Pro verziami mobilov ako základnými. Aj keď cena tu nie je nízka.
iPhone 13 Pro Max kúpite za 1369 eur, menší iPhone 13 Pro je za 1269 eur.
Mobil na test zapožičal Telekom.