IPHONE 13 MINI |
IPHONE 13 MINI |
Apple tento rok znovu obnovilo svoju ponuku iPhone mobilov, aj keď tentoraz išlo len o jemný refresh s minimálnymi úpravami. Predstavilo iPhone 13 sériu mini, so základnými 13, 13 Pro a 13 Pro Max modelmi. Oproti minulému roku sa vymenili procesory a spravili drobné úpravy.
Pritom vyššia Pro séria má tri kamery a tentoraz jej pribudli 120 Hz displeje, nižšia má dve kamery a ostali jej 60 Hz displeje. Rozmermi je 13 mini najmenší, 13 a 13 Pro sú veľkosťou rovnaké a 13 Pro max je najväčší mobil. Podľa veľkosti majú aj zväčšené batérie.
Teraz sa pozrieme na najmenší iPhone 13 mini, ktorý kopíruje iPhone 12 mini, ale ak ste ho preskočili a chcete upgrade, alebo len chcete malý výkonný mobil a nevadí vám vysoká cena, môžete sa po ňom poobzerať.
Špecifikácie:
Detailnejšie špecifikácie nájdete tu.
Dostanete tak 13-centimetrový mobil, a teda veľmi malý a veľmi kompaktný mobil s vysokým výkonom. Je to teraz jediný mobil v tejto veľkosti. Veľa firiem túto sféru skúšalo, ale opustilo pre slabý záujem. Zostali len malé low-endy. Rovnako aj Apple malo pri iPhone 12 mini problémy s odbytom a znižovalo tam výrobu, ale minimálne zatiaľ pokračuje aj s týmto rozmerom. Jeho stredné mobily iPhone 13 a iPhone 13 Pro totiž majú len 14,4cm, a tak sú stále veľkosťou relatívne malé a pre väčšiu batériu a displej zaujímavejšie ako tento super-mini formát.
iPhone 13 mini ponúka hliníkovú konštrukciu s ostrými hranami na bokoch bez zaoblení. Je to škoda, keďže ostré hrany sa nedržia tak komfortne ako zaoblené. Tento dizajn sa už prenáša z iPhone 12 série a uvidíme, či sa to niekam posunie budúci rok. Zostal tu rovnaký dizajn a aj úplne rovnaká veľkosť, len hrúbkou je teraz nová verzia o pol milimetra hrubšia a o pár gramov ťažšia pre väčšiu batériu.
Na bokoch nájdete štandardné tlačidla na zapínanie, hlasitosť a aj prepínač na tichý režim s jednou voľbou. Pre zaujímavosť OnePlus má podobný prepínač, ale rozšírený na tri režimy - bežný režim, vibrácie a úplne tichý. Plus na spodnom okraji nechýba ani Lighting port na prepojenie so zariadeniami, alebo nabíjanie (ten možno už pre nariadenia EU bude musieť iPhone vymeniť za štandardný USB-C). Teraz k mobilu Apple dodáva len Lighting port-USB-C kábel bez pridania nabíjačky. Tu rátajte s tým, že ak máte štandardnú USB-A nabíjačku a rovnako porty v PC USB-A, zrejme budete musieť dokúpiť redukciu alebo kúpiť iný kábel.
Vzadu sú dve kamery, ktoré Apple oproti iPhone 12 presunulo, aby bol aspoň jeden vizuálny rozdiel. Konkrétne sú tu znovu dve 12 MP kamery, jedna wide, druhá ultra wide. Chýbať vám tu môže zoom, ktorý môžete dať len digitálny, a to 5x, aj keď pri 12 MP už strácate kvalitu. Na druhej strane, základné fotky budú veľmi kvalitné. Tu sa nebudete mať na čo sťažovať a mobil pekne zachytí prírodu, vnútorné priestory, aj keď pri nižšom svetle prichádza šum, ktorý sa snaží softvérovo utlmovať. Nočné fotky sú však kvalitné. Podobne ani na videá sa nebudete sťažovať, môžete natáčať do 4K/60fps rozlíšenia. Apple sa zatiaľ neposunulo k 8K, ale zrejme to veľmi ľuďom nechýba.
Vpredu ponúka mobil kvalitný OLED displej, ktorý v tejto verzii prináša FullHD plus rozlíšenie aj keď stále len 60 Hz. Pridáva sa dosť výrazný výrez na kameru, ktorý je teraz síce užší, ale zato vyšší. Už dlhšie sa hovorí, že ho Apple plánuje odstrániť, ale uvidíme, kedy sa k tomu dostane. Podobne sa to hovorí o pridaní senzora odtlačkov prstov, ktorý v mobile stále chýba a v dnešnej rúškovej dobe je tak odomkýnanie tvárou stále problematické. Okraje okolo displeja sú na takýto hi-end mobil stále veľké, na druhej strane sú aspoň rovnomerné.
Výkonovo sa pri iPhone 13 mobiloch nie je na čo sťažovať, je tu hi-end procesor, ktorý ponúka vysoký výkon v procesore a aj grafike. Konkrétne A15 Bionic, ktorý sa mierne vylepšil proti minulému roku, aj keď nie výrazne a nové Snapdragony 888 plus ho v Antutu predbiehajú. Stále je to výkon, v ktorom ste v bezproblémovom spektre, až takom, že je pre bežných používateľov až zbytočný. Možno hlavne tento mini mohol mať aj nižší procesor a dostal by aj nižšiu cenovku.
Tu je totiž výkon vysoký, ale hneď ako sa začne procesor zahrievať, procesor sa podtaktuje a výkon klesá. Ukazuje to aj Antutu benchmark, ktorý ukazuje výkon plus - mínus 100 tisíc bodov aj v prvom testovaní, kde sa procesor rýchlo spomaľuje. Skáče to medzi 700 a 800 tisíc bodmi.
Ak dlhšie mobil zaťažujete, začne sa zahrievať zadná strana mobilu, ktorá vystúpi na 43 stupňov. Pri bežnom používaní s tým však nebudete mať problém. Respektíve ak si dáte obal, nebudete to vôbec cítiť. Mimochodom, obal v balení stále Apple neprikladá, a tak si treba dokúpiť. Je to aj odporúčané, keďže ako predné, tak aj zadné sklo sa môže pri páde rozbiť a výmena nie je jednoduchá a ani lacná. Teraz myslite aj na to, že ak vymeníte predné sklo v neoficiálnom servise, prestane vám fungovať rozpoznávanie tvárou.
Antutu 9:
Hranie na iPhone 13 mini nie je ideálne, keďže displej je malý a nehrá sa práve dobre, keď si prstami zatienite väčšinu displeja. Hlavne pri akčných hrách alebo rýchlych stratégiách môže byť problém, ale puzzle hry alebo pomalšie veci, kde nepotrebujete neustále mať prsty nad displejom, to nevadí. Len displej bude stále malý.
Systém je tu nový iOS 15, ktorý dostal rôzne updaty oproti minuloročnej iOS14 verzii. Tá minulý rok pridala widgety na obrazovku, a tak už obrazovka nemusí byť taká nudná s čistými ikonkami. Widgety ponúknu väčšie ikonky a aj možnosti zobrazenia. Teraz v iOS15 prišli vylepšenia do facetime, kde pribudol shareplay, zlepšili sa možnosti zobrazovania notifikácii, úpravy prišli aj do rôznych aplikácii, fotiek, ale aj do hernej oblasti v Game Centre. Plus Apple tu má aj predplatenú službu Arcade, ak chcete mesačne platiť za ponuku hier.
Mini verzia má 4 GB pamäte, čo by ste výraznejšie nemali zbadať, ale hlavne už pri všetkých iPhone 13 mobiloch Apple zvýšilo 64 GB úložiska na 128 GB, a teda miesta na ukladanie bude viac a nebudete si musieť priplácať.
Výdrž batérie je tentoraz lepšia ako pri iPhone 12 mini. Väčšia batéria ušetrí nejakú hodinu pri vysokej záťaži. Stále tu čakajte taký jeden deň výdrže, eventuálne dva, ak mobil používate menej. Nabíjačka v balení nie je a môžete použiť hocijakú, aj keď si odsledujte spomínané porty. Maximálny výkon nabíjania je 20W, ale zrejme nejde na plný výkon a napriek maličkej batérii budete musieť mobil nabíjať okolo hodiny a trištvrte. Je to škoda. Apple sa tu zaseklo v čase, zatiaľ čo iné firmy nabíjajú oveľa väčšie batérie aj za 20 minút. Batériu viete nabíjať aj cez wireless nabíjačky, aj keď tam výkon nabíjania klesá pri magsafe na 15W a pri QI na 7,5W.
Celkovo je iPhone 13 mini pekný minimalistický mobil, ktorý je v podstate len updatom minuloročnej verzie s novým procesorom, ale hlavne mierne väčšou batériou. Vyššia výdrž pri tejto mini veľkosti poteší. Je škoda, že sa tu Apple neposunulo s rýchlosťou nabíjania a rovnako ani displejom vpred. Stále platí, že ak chcete malý a výkonný mobil, veľa možností na výber nemáte, buď túto, alebo minuloročnú verziu. Aj keď si priplatíte.
iPhone 13 mini kúpite za 799 eur v 128 GB verzii a 919 eur v 256 GB verzii.
Mobil na test zapožičal Telekom.