XIAOMI 11T A 11T PRO |
XIAOMI 11T A 11T PRO |
Xiaomi každý rok vydáva ako svoju vlajkovú Mi sériu (teraz už premenovanú na Xiaomi), tak aj upravenú T verziu. Teraz na jeseň nadišiel čas na T verziu. Tá je vždy mierne orezaná oproti hlavnej, ale zase pridáva rôzne novinky a nové technológie, ktoré sa od jari objavili. Inak to nie je ani tu.
Konkrétne firma vydala Xiaomi 11T a 11T Pro ako doplnok jedenástej série. Môžeme sa pozrieť na obe naraz, keďže mobily sú rovnaké, len so zmenou procesora a pár inými drobnosťami. Konkrétne ich špecifikácie vyzerajú nasledovne:
Xiaomi 11T Pro
Xiaomi 11T
Hlavným rozdielom medzi 11T a 11T Pro je procesor, kde 11T má Dimensity 1200 a 11T Pro má plný Snapdragon 888, ale zároveň 11T prichádza so 67W nabíjačkou a 11T Pro so 120W. Zmenou je ešte zvuk, ktorý je Harman Kardon ladený len pri Pro verzii. Aj keď ak tam je rozdiel, tak som ho výrazne nepočul.
Oba mobily majú veľmi príjemne spracované telo, pričom v šedej vyznejú veľmi elegantne a zároveň sa aj dobre držia. K tomu na to, že majú veľké 5000mAh batérie, je 200 - gramová váha veľmi dobrá. Zadné kryty sú už štandardne plastové, ale pri dnešnom kvalitnom lakovaní a tvrdých materiáloch to vôbec nie je problém. Kamery sú moderne nadizajnované, Xiaomi v posledných mobiloch vybralo pekný tvar, ktorý nepôsobí príliš zjednodušene a vyzerá dobre.
Na hranách nečakajte nič neštandardné, nájdete tam power a volume tlačidlá a USB-C port. Vpredu zase kvalitný AMOLED displej s pekným 1000 -nitovým podsvietením na vrchole a 120Hz obnovovacou frekvenciou. Displej tak bude jasný a aj plynulý. Chránený je novým Gorilla Glass Victus.
Displej má štandardný výrez na kameru v strede, pričom kamera má decentný 15 MP senzor. Môžete ním odomkýnať mobil, pričom na power tlačidle je senzor odtlačkov prstov. Obe fungujú bezproblémovo a vďaka rýchlym procesorom prakticky okamžite.
Fotoaparáty vás nesklamú, naopak prekvapia. Je tu v Xiaomi obľúbený 108 MP hlavný senzor, doplnený už menšími ako 8 MP ultrawide a 5 MP makro. Kvalita ako detailmi, tak farbami je veľmi dobrá a ponúka akosť high-endov. Možno škoda, že tu nie je zoom kamera, ale 108 MP vie dobre zoomovať aj bez optiky.
Z funkcii máte digitálny 2x zoom, ktorý môžete potiahnuť do 10x a 0,6x ultra wide, nechýba nočný mód, panorama, vlog systém, slow motion, timelapse, movie efekty, duálne video, ale aj klonovanie. Vo videách je malý rozdiel medzi 11T a 11T Pro verziou, kde Pro dokáže aj 8K/30 fps nahrávanie, základná verzia 4K/30fps.
Od oboch modelov čakajte vysoký výkon, pričom od seba nie sú až také vzdialené, ako by sa mohlo zdať. Vylepšený Dimensity 1200 Ultra v 11T je prekvapivo rýchly a dokonca v oblasti CPU rýchlejší ako tento Snapdragon 888 v 11T Pro verzii, aj keď ten je pre zmenu v oblasti grafiky o takmer tretinu nižšie. Stále sa oba vopchali do 600 - tisícovej oblasti Antutu, čo je výkon, ktorý je úplne bezproblémový.
Dimensity v 11T sa dostáva so skóre okolo 600 tisíc, Snapdragon 888 v 11T Pro okolo 680 tisíc, je to skôr konzervatívny výkon pre 888. Zdá sa, že Xiaomi tu obmedzilo taktovanie, vďaka čomu sa procesor nezahrieva. Napríklad prekvapivo aj 888 zvládol 45 - minútový stress test Antutu, to znamená, že sa za celú dobu teplota nestúpla nad 45 stupňov, konkrétne sa držala len na 40 stupňoch, čo je veľmi pôsobivé. Dimensity 1200 ho tiež dobre zvládol a dosiahol maximálnu teplotu 43 stupňov.
Antutu 9 benchmark
11T Pro tak vďaka vyššiemu výkonu grafiky bude lepšie na hranie hier a framerate pôjde hore, aj keď hry sú relatívne nenáročné a ani na 11T nebudete mať žiadny problém s výkonom. Kvalitné displeje hrám pomôžu s obrazom a stereo reproduktory zase so zvukom.
Systém je tu MIUI 12.5, dobre dotiahnutý launcher postavený na Androide 11, v ktorom má Xiaomi slušne spracované vlastné aplikácie, ktoré síce nemusíte používať ale minimálne čistič pamäte a miesta je dobrá vec, nechýba nahrávač, skener a aj špecifický dizajn menu rýchleho nastavenia.
Najlepšie na oboch mobiloch je rýchle nabíjanie. 11T má pribalenú nižšie 67 W nabíjanie, 11T Pro rovno 120 W. Vďaka nim nabijete veľkú 5000mAh batériu veľmi rýchlo. Pri 67W nabíjačke je to okolo 38 minút, pri 120W je to okolo 19 minút, zrejme 17 minút nie je problém dosiahnuť. Vždy záleží na tom, kedy dáte mobil nabíjať, keďže ak je úplne vybitý, zo začiatku sa nabíja len na okolo 5-7W, následne o 3-4 minúty, keď sa systém nabootuje, môže už regulovať nabíjanie a potiahne z nabíjačky takmer maximum. Plus tieto 11T verzie majú dobrý systém na ochranu batérie a mobily sa pri nabíjaní neprehrievajú. Postupne sa totiž príkon reguluje a watty stúpajú a klesajú tak, aby batéria mala prijateľnú teplotu.
Xiaomi 11T verzie sú tak lacnejšou alternatívou Mi 11 mobilov, síce bez 1440p displeja, zaoblených okrajov, ale s rýchlym nabíjaním a veľkými batériami. Sú dobre cenovo postavené a ponúkajú kompromis medzi orezanou, ale veľmi dobre cenovo nastavenou Poco F3 a veľkými Mi11 verziami.
Čo sa týka rozdielov medzi 11T a 11 Pro, Xiaomi 11T má síce mierne nižší výkon a 67 W nabíjanie, ale je to veľmi dobrý pomer ceny a výkonu, pri Xiaomi 11T Pro si priplatíte za vyšší výkon hlavne grafickej časti procesora, 120W nabíjačku v balení a Harman a Kardon zvuk. Je to tiež dobrá ponuka ak chcete viac a nevadí vám prihodiť nejakú stovku.