NOTHING PHONE (2A) |
NOTHING PHONE (2A) |
Nothing pred dvomi rokmi prišiel so svojím zaujímavým a netradičným mobilom Nothing Phone. Oproti ostatným vynikal priesvitnou zadnou stenou a hlavne niekoľkými LED plochami. Pridal aj netradičný launcher, čím sa dokázal odlíšiť od ostatných. Medzitým už prišiel Nothing Phone 2, ale firma chcela niečo aj v nižšom spektre a tak teraz priniesla Nothing Phone 2A.
2A verzia orezáva veľkú verziu v rôznych smeroch, aby sa vopchala do strednej cenovej kategórie. Ikonické veci však zostávajú. Stále sú tu zadné podsvietené plochy, priesvitná zadná plocha. Zároveň okrem bielej verzie je dostupná aj čierna a firma práve predstavila aj limitovanú bielo-šedú edíciu.
Dostanete slušnú strednú triedu ako výkonom, ak aj ponukou. Bol by tam však priestor na zlepšenia vo viacerých smeroch. Napríklad mobil má aj decentné 45W nabíjanie, no mohli to ešte posunúť vyššie. Na druhej strane, cenovo to nevychádza zle a za 329 eur je to v základnej verzii stále slušná ponuka.
Samotný mobil prichádza v dizajne s plochými hranami a zaobleniami hore pri displeji a aj na okrajoch zadného plastového krytu. Ten je priesvitný a ako pri vyšších modeloch aj tu je náznak vnútornej konštrukcie. Vyzerá dizajnovo pekne a čierna sa k mobilu tiež veľmi dobre hodí, aj keď pri držaní mobil pre zaoblené spodné sklo spolu s plastovým telom vytvára taký lacnejší pocit pri držaní. Nemusí to byť problém, hlavne ak si na to dáte obal.
Zároveň vzadu nechýbajú ikonické Nothing svetlá, ktoré firma nazýva Glyph. Tie boli vo väčšom použité pri vyššej verzii. Tu sú mierne orezané na tri plochy. Tieto sa rozsvietia podľa nastavenia, či už pri zvonení, notifikáciách, alebo aj môžu ukazovať hlasitosť, môže to fungovať aj ako spektrograf pri hudbe. Reálne využitie však veľmi záleží od toho, či mobil na stole ukladáte smerom na displej.
Displej je tu pekný 6,7" AMOLED s 2412×1080 px rozlíšením so 120Hz refreshom, ktorý nesklame, ponúkne dobré farby a veľmi dobre zachytí netradičný dizajn launcheru. Čo sa týka tlačidiel, na rozdiel od štandardov má Nothing na pravej strane len power tlačidlo, hlasitosť má na ľavej strane. Nechýba USB-C port.
V tejto nižšej verzii mobilu Nothing predizajnoval aj kamery, ktoré sú teraz netradične dve v strede zadnej steny. Pri pohľade na nej je trochu škoda, že to spolu so svetlami Nothing nevyužil na vytvorenie smile dizajnu. Samotné kamery sú 50MP obe, pričom jedna je wide, druhá ultrawide. Nie je tu zoom, ale digitálne vám spraví 10-násobné priblíženie, dvojnásobné je rovno v ponuke.
Samotné fotografie sú prekvapivo pekné. Možno ich možnosti mierne obmedzuje absencia optického zoomu, ale 2x stále robí kvalitné fotografie a prírodu a detaily zachytí veľmi dobre v rámci svojej kategórie. Nie je sa tu na čo sťažovať. Selfie tiež nesklamú. Videá viete natáčať do 1080p/60fps rozlíšenia a framerate.
Výkon procesora je vo veľmi peknej strednej triede, ktorá je teraz 700-800 tisíc bodov Antutu. Je to oblasť v ktorej vám mobil nebude sekať a všetko pôjde pekne plynulo a relatívne rýchlo. Teda pri cene okolo 300-400 eur je to dobrý výkon. Aj keď konkrétne tento Dimensity 7200 Pro má mierne vyššiu spotrebu ako Snapdragony a vidieť to na 4-5% spotrebe pri Antutu benchmarku (Snapdragon 7 Gen 2 má okolo 3%-4%), ale stále je to prijateľná spotreba a batéria vydrží dostatočne dlho aj pri záťaži.
Pridáva sa k tomu 8GB RAM v základnej verzii, aj keď na dnešnú dobu už len minimálne 128GB úložisko. Je lepšie ísť rovno do 12GB/256GB verzie, rozdiel v cene tam nie je veľký a je len 40 eur. Mobil vám vydrží dlhšie a aj po updatoch bude 12GB RAM na roky postačovať. Čo sa týka rýchlosti, SSD to tu je 1000 MB/s na čítanie a aj zápis. Nie je to najviac, ale úplne prijateľná rýchlosť na túto cenovú a aj výkonnostnú kategóriu.
Chod mobilu bude plynulý, bezproblémový, samozrejme, je to stredná trieda a teda napríklad hry nepôjdu na maximálny framerate ako na high-end mobiloch, ale všetko pôjde a bezproblémovo. Zároveň zahrievanie a spotreba nebudú také vysoké ako pri high-endoch.
Systém je po dizajne druhá najzaujímavejšia vec na mobile. Nehovorím, že najlepšia, keďže Nothing launcher nemusí sadnúť každému, ale tiež ponúka niečo iné. V základnom nastavení má totiž bodkovaný LED retro font, čiernobiele ikonky, pekné widgety s hodinami, počasím a rovno aj vytiahnutými základnými aplikáciami. Dizajnovo to vyzerá pekné, aj keď čiernobiele ikony sú dosť neprehľadné, ale ak by vám to vadilo, viete si ich vymeniť za štandardne farebné. Zo svojich aplikácií majú počasie, nahrávač, Nothing aplikáciu, ktorá páruje zariadenia a majú aj svoju foto aplikáciu. Ostatné sú už Google aplikácie. Niekoľko špeciálnych menu je aj v settings, kde je v nastavení Glyph aplikácia. Tu si môžete nastaviť intenzitu zadného podsvietenia, prepojenie na zvonenie, notifikácie, ale aj hlasitosť, synchronizáciu s hudbou alebo aj countdown.
Batéria tu má štandardných 5000mAh a bez problémov vydrží dva dni. Samotné nabíjanie je tu káblové 45W, čo nie je zlé a je lepšie ako Samsungy, aj keď 65W by bolo úplne ideálne. Mobil s týmto nabíjaním nabijete približne za hodinu.
Celkovo je Nothing Phone 2A prekvapivo pekná ponuka so slušným výkonom v ideálnej strednej triede, s decentnými kamerami, pekným dizajnom s jedinečným priesvitným dizajnom zadnej steny a pridaným Glyph podsvietením, ako aj netradične dizajnovaným systémom. Možno jediná škoda je toho plastového pocitu v ruke, ale obal to prekryje. V každom prípade, ak chcete niečo iné, ako poskytujú ostatní výrobcovia, Nothing vám to teraz ponúkne aj v peknej cene.