IPHONE 16

IPHONE 16

8.5

Prvý AI iPhone - bez AI

Test

Azda nikomu neunikla menšia kontroverzia, ktorá sa nesie s predstavením aktuálnej generácie iPhone. Apple už tradične dokazuje, že stále vie navrhnúť a vyrobiť dizajnovo vydarený a prémiový kus hardvéru, no aktuálne zlyháva v Európe na úrovni softvéru. Nie je to ale prvýkrát, čo Apple musí dobiehať svoje softvérové resty už počas uvedenia na trh. Napr. pred rokom, kedy bolo Apple nútené zapracovať na výraznej optimalizácii systému, alebo rok predtým, kedy zase bolo potrebné odstraňovať softvérové problémy pri Allways on displejoch. Aktuálne sa nemusíte obávať podobných problémov a optimalizáciu Apple zvládlo pre nové iPhony oproti minulým rokov dobre, no chýba tá najhlavnejšia funkcionalita, na ktorú Apple marketing podobne ako aj ostatní výrobcovia najviac tlačí. Apple Inteligence. Oplatí sa teda siahnuť po novom modeli aj s aktuálnou absenciou AI?

Balenie a prvé dojmy

Balenie Apple produktov netreba asi nikomu bližšie špecifikovať, nakoľko ak aj nie ste Apple fanúšik, inšpiráciu z ich riešení môžete často vidieť u rôznych čínskych výrobcov. Azda nikoho už v dnešnej dobe neprekvapí, že v balení nájdeme okrem samotného zariadenia len napájací kábel, PIN na výber SIM karty a mini návod. Po napájacom adaptéri premiérovo balenie opúšťajú aj ikonické Apple nálepky. Hlavný je ale, samozrejme, samotný iPhone, ktorý je v nami testovanej verzii v modrom prevedení označovanom Apple ako ultramarín. Oproti fotografiám pôsobí farba zadného skla na pohľad o trochu menej sýto, no celková kombinácia s výraznejším modrým hliníkovým rámom pôsobí exkluzívnym a prémiovým dojmom. Celkovo počas testovania bola ultramarínová farba magnetom na pozornosť ľudí a pekne vynikal medzi bežnými bielymi a čiernymi smartfónmi. Zadné sklo je matné, takže okrem toho, že nevidíte každý odtlačok prsta, pôsobí v ruke drsnejším dojmom a je príjemnejšie na dotyk. Oproti lesklým skleneným povrchom nemáte pocit šmýkania sa prstov ani po dlhšom používaní. Samozrejme, na skle po dlhšom používaní budete vidieť menšie šmuhy od prstov, ale často len pri špecifickom odraze svetla od plochy. Rovnako je na tom aj matný rám zariadenia, ktorý sa príjemne drží vďaka kombinácii jemne zaoblených hrán a plochému profilu. Celkovo spracovaniu ťažko niečo vytknúť a už po prvom odlepení ochrannej fólie a uchopení do ruky nadobudnete pocit prémiovosti.

iPhone 16
iPhone 16 Balenie má Apple tradične na vysokej úrovni
Balenie má Apple tradične na vysokej úrovni


iPhone 16 Nová utramarínová farba vzbudzuje pozornoť
Nová utramarínová farba vzbudzuje pozornoť


iPhone 16 Okrem káblu v textilnom prevedení iné príslušenstvo nehľadajte
Okrem káblu v textilnom prevedení iné príslušenstvo nehľadajte





Špecifikácie

  • Displej: 6.1 " Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, , 60Hz, 1000 s (typ), 2000 s (HBM) nit, 1179 x 2556px
  • Procesor: Apple A18 (3 nm)
  • OS: iOS 18
  • Pamät: 8GB / 128GB, 256GB, 512GB /
  • Kamera: 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56, 1.0µm, dual pixel PDAF
    12 MP, f/2.2, 13mm, 120° (ultrawide), 0.7µm, dual pixel PDAF
  • Selfie: 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6, PDAF
  • Nabíjanie: 45W káblové 25W (MagSafe), 15W bezdrôtové, 4.5W reverzné bezdrôtové
  • Rozmery:  147.6 x 71.6 x 7.8 mm 
  • Váha: 170 g
  • Batéria:  3561 mAh
  • plná špecifikácia >>>

Čo sa zmenilo z pohľadu dizajnu okrem farieb? Zmenili sa samotné moduly fotoaparátov a celkovo ich rozmiestnenie na zadnej strane zariadenia. Osobne sa mi nový „kapsulový“ dizajn fotoaparátov páči a je to príjemná zmena po rokoch štvorcových modulov, no priesvitná modrá výplň kapsule pôsobí hrozne lacným dojmom popri ostatných materiáloch zariadenia. Apple šikovne maskuje výšku vystúpenia šošoviek, no na dnešné pomery nejde o nič neštandardné. Sklenený povrch je jemne zaoblený a stúpa o pár milimetrov, pričom z daného výstupku vyčnievajú prakticky o rovnakú výšku samotné šošovky s farebným kovovým orámovaním. Dôvodom prečo Apple presunul opäť fotoaparáty pod seba, je nahrávanie priestorového videa, no to si aktuálne viete prehrať len na Apple Vision.

Poslednou výraznou zmenou je pridanie Active button z minuloročného iPhone 15 Pro a nové „tlačidlo“ Camera Control. Osobne som sa po predstavení veľmi tešil na otestovanie nového Camera Control tlačidla, až kým neprišlo prvé sklamanie počas používania. Tlačidlo je,  aspoň pre mňa, na celkom neergonomickom mieste, relatívne vysoko pri tlačidle zapnutia. Aby bolo používanie pri fotení pohodlné, chcelo by to tlačidlo umiestniť prakticky o celú jeho dĺžku nižšie. To by bolo ale nepohodlné pri fotení na výšku, no ani teraz to nie je príklad dobrej ergonómie. Nakoľko nejde o bežné tlačidlo, je pred používaním treba vyvinúť menší tlak, kedy vám haptická odozva dá najavo, že môžete meniť nastavenia kamery. Pocitovo vám to pripomenie odozvu pri home tlačidle v iPhone 8. Tlačidlo budete mať prednastavené na zmenu priblíženia kamier, kde po jemnom stlačení pohybom prsta viete záber približovať alebo odďaľovať. Po dvojitom stlačení tlačidla sa vám otvorí ponuka s ďalšími funkciami, ako napríklad zmena expozície, hĺbka, zväčšenie, prepínanie kamier, štýlov a tónov. Po úplnom stlačení, samozrejme, spravíte fotku alebo začnete nahrávať video. A to je všetko, čo aktuálne nové tlačidlo prináša. Je to zaujímavá vychytávka, no po chvíľke skončíte minimálne v prípade zoomovania a prepínania fotoaparátov pri klikaní na displej. Je to rýchlejšie, pohodlnejšie a intuitívnejšie. Rovnako aj samotné stláčanie spúšte. Stlačenie je trochu tuhšie a pri fotení sa vám môže ľahko stať, že pohnete pri stláčaní iPhonom.

iPhone 16
iPhone 16 Kamery vyčnievajú opäť výraznejšie
Kamery vyčnievajú opäť výraznejšie


iPhone 16 Premiéru má aj Action Button
Premiéru má aj Action Button


iPhone 16 Na matnom skle nie je vidieť odtlačky prstov
Na matnom skle nie je vidieť odtlačky prstov





Celkovo ale kamery spravili slušný progres, kvalita fotografie z hlavného snímača je na vysokej úrovni, rovnako aj video. Rovnako sa zlepšili aj nočné fotografie, ktoré sú vďaka nízkej clone f1.6 pekne presvetlené a dokáže bez problémov konkurovať aj drahším zariadeniam. Jednoducho, iPhone to s fotkami a videom vie a len ťažko budeme hľadať chyby, obzvlášť pre bežných používateľov, ktorí chcú pekné fotky bez nutnosti ďalších úprav. Osobne nie som fanúšikom predpripravených štýlov, no opäť je to len plus pre bežného nenáročného používateľa. Druhou kamerou je ultra široká kamera, ktorá síce netrhá rekordy s najvyšším rozlíšením, no doručí dostatočne dobrú kvalitu. Je síce o trochu slabšia pri nočnej fotografii, no okrem jemného šumu to nie je nič hrozné. Oveľa väčším problémom pri nočnej fotke je zachytávanie rôznych odleskov, ak ste v priestore s viac svetelnými zdrojmi. Napr. pri fotografovaní v centre mesta môžete vidieť množstvo malých bodiek, prípadne väčších odrazov.

Aj keď sa postprocesing snaží čo najviac artefaktov odstrániť, stále ich tam zostane dosť. Budete sa teda musieť vyhrať so správnym uhlom fotografie, aby ste podobných artefaktov zachytili čo najmenej. Nejde ale o nový problém, no Apple ani tento rok nekládlo dostatočnú pozornosť na jeho odstránenie. Počas testu som mal možnosť rovnaký záber porovnať s kórejskou konkurenciou (spred dvoch rokov) a podobné artefakty sa neprejavili. Rovnakým problémom disponuje aj Pro verzia. Zamrzí aj absencia telephoto objektívu v danej cenovej kategórii, no už tradične ho asi ani nikto pri tejto verzii iPhone neočakáva. 2x zoom z hlavného snímača funguje spoľahlivo, bez výraznejšej straty kvality, no pri vyššom ako 3x zoome už badať stratu kvality.

Video je už tradične na vysokej úrovni, viete nahrávať v max. 4K rozlíšení pri 60, 30, 25 a 24 fps. Ak potrebujete 120 fps alebo 240 fps, musíte siahnuť po 1080p rozlíšení. Nechýba, samozrejme, stabilizácia, HDR, Dolby Vision HDR, prípadne nahrávanie stereo zvuku. Jednou z noviniek je aj dodatočná úprava zvukovej stopy, kde viete, či už zvýrazniť hovorené slovo, alebo odstrániť ozvenu a priblížiť sa štúdiovému zvuku. Selfie kamera poskytne taktiež výbornú kvalitu ako fotografie, tak aj videa, kedy viete nahrávať video v 4K rozlíšení na max 60 fps, prípadne vo Full HD a max 120 fps.

iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16iPhone 16

Pekné fotografie chcete ale na niečom aj zobraziť, takže pri prémiovom zariadení očakávate aj prémiový displej. Veľmi rád by som povedal, že to Apple aj doručilo, Super Retina XDR OLED displej je z hľadiska podania farieb a jasu fantastický, no celé to Apple zabilo 60Hz obnovovacou frekvenciou. Áno, je to kontroverzná téma, no pri zariadení s cenou atakujúcou takmer tisíc eur by mal byť viac Hz displej už štandardom. Ak ste mali doteraz len iPhone a nikdy ste nemali Pro model s displejom, budete maximálne spokojní. No ak ste už niekedy vlastnili Pro verziu so 120Hz panelom, prípadne nejakú inú Android konkurenciu, iPhone 16 nebude pre vás. Počas celej doby testovania som sa nevedel zbaviť pocitu trhania pri pohybe v systéme a rozmazávania pri rolovaní. Nejde, samozrejme, o chybu, sú to len vlastnosti daného panelu. Na konzumovanie mediálneho obsahu je displej inak výborný, rovnako je dostatočne jemný vďaka svojej hustote pixelov na palec, konkrétne 460ppi a displej zaberá 86,8% zariadenia. Rámčeky síce nie sú najtenšie, no aspoň sú symetrické a Apple ich pekne maskuje svojimi tapetami. O ochranu displeja sa postará tvrdené sklo Ceraminc Shield najnovšej generácie. Počas testovania sme nevyužívali žiadne ochranné sklo ani obal a na displeji nebadať žiadne náznaky škrabancov.

Čo si prešlo výraznejším upgradom oproti minulému roku, je samotný procesor. Apple iPhone 16 vybavilo najnovším procesorom Apple A18, ktorý je vyrobený 3nm technológiou a disponuje 8GB Ram rovnako ako Pro model. Ide o šesťjadrový procesor, ktorý pozostáva z dvoch výkonných jadier (4,04GHz) a štyroch efektívnych jadier (2,2GHz). Nechýba ani najnovšia 5-jadrová grafická karta. To, že ide o výkonný procesor, netreba asi nikomu hovoriť ako novinku a Apple opäť konkuruje vlajkovým modelom ostatných výrobcov. Smartfón sme podrobili už tradičnému benchmarku v Antutu, kde sme dosiahli slušný výsledok 1 591 284 bodov, pričom CPU časť dosiahla 452 169 bodov, GPU 611 573 bodov, pamäť 172 594 bodov a UX 354 948 bodov. Pohybujeme sa teda na úrovni ako konkurencia v podobe Exynosu 2400 alebo Snapdragon 8 Gen3 s tým rozdielom, že po skončení testu sme disponovali stále 100% batérie (bežne test potrebuje 3-9% batérie). Rovnako dobre si A18 počínal aj v benchmarku GeekBench 6, kde skóre pri výkone jedného jadra dosiahol 3318 bodov a viacjadrový výkon dosiahol skóre 8226 bodov, kde prakticky deklasoval konkurenciu.

 

iPhone 16
iPhone 16 Najväčšími zmenami prešiel fotoaparát
Najväčšími zmenami prešiel fotoaparát


iPhone 16 Displej je dostatočne kvalitný aj na pomery silnej konkurencie
Displej je dostatočne kvalitný aj na pomery silnej konkurencie


iPhone 16 Výkonu má iPhone 16 na rozdávanie
Výkonu má iPhone 16 na rozdávanie





K rýchlemu procesoru potrebujete, samozrejme, aj rýchle úložisko, kde čítanie dosahuje 1573,6 MB/s a zápis 975,7 MB/s, pričom čítanie a zápis pri náhodnom prístupe dosahujú 205,3 MB/s a 37,5MB/s. Je možné, že vyššie pamäťové verzie budú dosahovať iné výsledky, my sme na testovanie mali základnú 128GB verziu. Keď už spomíname rýchlosť a radíte sa k používateľom, ktorí plánujú často presúvať súbory na externé úložisko, vyhnite sa základnej verzii a siahnite rovno po Pro. Apple síce do iPhone 16 dal USB-C s podporou Display portu, no stále zostalo len vo verzii 2.0.

IPhone 16 sme otestovali aj z pohľadu grafického výkonu pomocou benchmarku 3DMark, ktorý dobre poznáte z recenzií PC, kde sme spustili niekoľko testov:

  • Solar Bay
    • Skóre 7178 bodov a priemerne 27,3 fps.
    • Spotreba energie dosiahla 1%.
    • Apple nepovoľuje zobrazenie teplôt procesora počas testu.
  • Wild Life
    • Výsledkom bola hodnota Maxed Out, pričom fps sa pohybovali od 55-61.
    • Spotreba energie dosiahla necelé 1%.
  • Wild Life Extreme (4K rendering)
    • Skóre 3671 bodov a priemerne 22 fps.
    • Spotreba energie dosiahla necelé 1%
  • Wild Life Extreme Stresstest (20 prechodov)
    • Skóre 3858 bodov, pričom každým prechodom postupne klesalo až k najnižšej hodnote 2784 bodov a priemerne 30-11 fps a stabilitu 72,2%.
    • Spotreba energie dosiahla 10%.
  • Steel Nomad Light
    • Výsledkom bola hodnota 1493 bodov, pričom fps sa pohybovali od 9-19 s priemernými fps na úrovni 11,1.
    • Spotreba energie dosiahla 1%.

Celkovo z testov môžeme získať náhľad, akým výkonom iPhone 16 disponuje. Samozrejme ,Apple zachádza ešte ďalej a okrem už vydaných PC AAA hier pre iPhone, ako napr. Resident Evil 7 Village, si budete môcť zahrať aj plánovanú novú časť Assasin's Creed série, Shadows. Dostanete teda toľko výkonu, že množstvo bežných používateľov ho nebude mať počas celej životnosti zariadenia šancu ani využiť. A to spolu s výbornou spotrebou energie. S malou 3561 mAh batériou sa s aktuálnym iOs 18.1 dostanete bez problémov na celodennú výdrž pri bežnom používaní, prípadne na 1,5 dňa pri menej náročnom používaní. Nakoľko displej nedisponuje Allways On funkciou, ušetríte pár % batérie. Nabíjanie je opäť na dnešné pomery trochu pomalšie, a to 25W. Vďaka menšej baterke ho nabijete relatívne rýchlo, 50% by ste mali zvládnuť za 30 min, no pri plnom nabití počítajte skôr s 1h a 15min.

Nakoľko Apple v Európe nevydal iOS so svojimi novými AI funkciami, z pohľadu softvéru sa toho oproti iPhone 15 pre vás veľa nezmení. Nič vás neprekvapí ani nenadchne. Ostáva teda len čakať, kedy Apple vydá svoju AI aj na našom trhu a ostáva len dúfať že to stihne skôr než s príchodom nových iPhonov.

Zhodnotenie

iPhone 16 je už tradične kvalitne spracovaný kus hardvéru, ktorý pôsobí prémiovým dojmom. Je to ako vždy dobrá stávka na istotu, ak ste nenáročný používateľ a požadujete iOS. No je to dostatočne dobrý upgrade? Po príchode AI aktualizácie by mohol byť. Aktuálne som sa nevedel počas testovania zbaviť pocitu, že mám v ruke iPhone 15, len v modrom. Ak teda vlastníte iPhone 14 a vyššie, prípadne 14 Pro a zvažovali by ste prechod na 16, osobne by som buď počkal na spomínané AI funkcie, alebo tento model jednoducho vynechal. Fotky síce robí lepšie, ale zas nie drasticky. Displej je stále rovnako pomalý, výkonu majú aj staršie modely dostatok na väčšinu činností a nové tlačidlá (action button a camera control) nie sú z môjho pohľadu dostatočný argument prečo upgradovať. Ak ale vlastníte staršie zariadenia, prípadne si chcete vyskúšať prechod na iPhone a nechcete míňať peniaze na Pro model, z iPhone 16 budete nadšení. Za zváženie ale rozhodne stojí príplatok za základný Pro model, kde za necelých 250 eur získate výkonnejší, lepšie spracovaný smartfón s kvalitnejším displejom, fotoaparátmi a rýchlejším USB-C 3.0 s možnosťou nahrávať video priamo na SSD disky. Či sú pre vás tieto veci podstatné, budete musieť ale zvážiť vy.

Mobil na test zapožičal Telekom.


napísal tomass 11.11.2024
Páči sa mi!
NAJLEPŠIE MOBILY
9.5
XIAOMI 14 ULTRA
48
[26.6. 2024]
9.5
SAMSUNG GALAXY S24 ULTRA
97
[9.2. 2024]
9.5
SAMSUNG GALAXY S24+
87
[2.2. 2024]
9.5
SAMSUNG GALAXY TAB S9+
13
[22.9. 2023]
9.5
SAMSUNG GALAXY S23 ULTRA
47
[10.2. 2023]
9.0
POCO X6 PRO
27
[19.2. 2024]
9.0
ASUS ROG PHONE 8 PRO
22
[8.3. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY FIT3
25
[15.3. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY BUDS3 PRO
28
[31.7. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY Z FLIP6
23
[2.8. 2024]
9.0
MOTOROLA RAZR 50 ULTRA
12
[14.8. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY Z FOLD6
27
[16.8. 2024]
9.0
XIAOMI 14T
35
[27.9. 2024]
9.0
SAMSUNG GALAXY S24 FE
29
[21.10. 2024]
9.0
CREATIVE OUTLIER FREE PRO
12
[15.11. 2023]
9.0
SAMSUNG GALAXY Z FOLD5
19
[25.8. 2023]
9.0
SAMSUNG GALAXY Z FLIP5
32
[16.8. 2023]
9.0
MOTOROLA RAZR 40 ULTRA
32
[24.7. 2023]
8.5
IPHONE 16
+ kvalita spracovania
+ výkon
+ dobrá výdrž batérie
+ fotoaparát a nočné fotografie
+ softvérová podpora
+ Apple ekosystém
- absencia AI pre európsky trh
- len 60Hz displej bez Allways On
- pomalé USB-C 2.0
- pomalšie nabíjanie
- širšie rámčeky displeja oproti Pro modelom
- chýba telephoto objektív


Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Speňaženie youtube - privyrába... (0)
Zdar potreboval by som poradiť od niekoho, kto zar...
|Philips oled 818 - ktory mod? (3)
Caute, kedze sa v tom az tak nevyznam dosiel som s...
|Problém s batériou notebooku. (7)
Ahojte, pred nedávnom som si všimol, že sa mi o vý...
|Diagnostika/oprava rtx (3)
Zdravim, nie je tu niekto z ba, kto sa venuje diag...
|Chladenie pre amd 9950x - voda... (1)
V pondelok som zobral Ryzen 9950X - podla heureky ...
|Svet, ukrajina, vojny ... (28927)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk