BLACK SHARK 4 - SKUTOČNÝ HERNÝ MOBIL |
BLACK SHARK 4 - SKUTOČNÝ HERNÝ MOBIL |
Napriek tomu, že na mobiloch hrávajú stovky miliónov hráčov, je na trhu len niekoľko primárne herných mobilov. Skúša to Asus s ROG Phone sériou, s ktorou stále pokračuje, Lenovo tam malo tiež svoj pokus a je tam aj Xiaomi, ktoré sa snaží herne tlačiť svoje Poco mobily, ale má aj primárne hernú sériu Black Shark.
Nie je herný mobil ako herný mobil, niekto len dá do mobilu vyšší výkon a určí ho na hranie a niekto zase pridá skutočné herné doplnky, ktoré reálne zlepšujú zážitok z hrania. Tak to robí aj Black Shark 4, ktorý tu máme na test v základnej verzii. Je ešte Black Shark Pro verzia s vyšším výkonom so Snapdragon 888, ale už aj základná verzia so Snapdragon 870 čipom bude dostatočná ponuka.
Špecifikácie:
Black Shark 4 ponúkne mobil vo väčšej 16 - centimetrovej veľkosti s veľkým displejom a dostatkom miesta na uloženie prstov pri hraní. Zároveň je formovaný na hranie, dobré držanie a jeho výhodou sú vysúvateľné tlačidlá na hrane mobilu. Pridáva sa jeden z najlepších displejov, rýchly procesor, veľmi rýchle nabíjanie a nechýbajú ani herné doplnky ako gamepad alebo chladič.
Mobil ponúka kvalitnú konštrukciu, ktorá sa nesnaží byť najtenšia, ale čo najlepšia na držanie pri hraní. Znamená to, že zadná stena nie je plochá, ale na stranách jemne zahnutá a je tak príjemná na uloženie prstov pri hraní. Toto zahnutie kopíruje aj doplnený plastový kryt. Ten je dizajnový a rovnako príjemný na držanie. Je zároveň mierne zdrsnený a nešmýka sa tak ako čisté gumené obaly.
Zadný plastový kryt má okrem pekného dizajnu aj zaujímavo priečne umiestnené kamery, ktoré vyzerajú inak ako na iných mobiloch a sú len minimálne vystúpené. Zároveň, keďže sú v strede, mobil sa vám nehýbe zo strany na stranu pri ťukaní, keď je položený na stole.
Najlepšie vylepšenie nájdete na hrane mobilu, kde máte na spodnej strane USB-C, 3,5 mm jack, ako aj štandardné volume tlačidlá na ľavej strane, ale hlavne na hrane pravej strany nájdete okrem power tlačidla so senzorom odtlačkov prstov aj dve doplnkové herné tlačidlá. Presnejšie sú tam dve skryté tlačidlá - Master Triggers, ktoré si viete posúvacími tlačidlami vysunúť.
Tieto Master Tritters tlačidlá majú svoje funkcie, ktoré môžete nadefinovať. Konkrétne pri vypnutom mobile môžete na ne namapovať dodatočné možnosti, ako napríklad zapnutie kamery, alebo zapnutie svetla na mobile. Tie sú aj štandardne namapované. Keď je mobil zapnutý, môžete na ne namapovať kliknutie na špecifické miesto. Ešte si ich rozoberieme neskôr pri samotnom hraní. V každom prípade je to veľmi zaujímavý doplnok a príjemne spravený. Niektoré herné mobily majú tiež podobné tlačidlá, ale len dotykové. Mechanické sú lepšie pre reálnu odozvu.
Mobil má vpredu veľký 6,67 - palcový displej s 1080p rozlíšením a parádnou 144 Hz obnovovacou frekvenciou, vďaka ktorej bude používanie veľmi plynulé. A zároveň aj s veľmi vysokým 1300 - nitovým jasom, čo je viac ako majú aj hi-end mobily. Je tak veľmi dobrý aj na používanie vonku pri slnku. Displej prerušuje len malý výrez na kameru, v ktorom sa skrýva decentný 20 MP senzor na selfie a aj rozpoznávanie tvárou.
Od kamier tu nečakajte veľa. Nie je to priamo mobil tvorený na superkvalitné fotenie, ale vie zachytiť decentné fotografie. Je tam 48 MP hlavný senzor, 8 MP ultrawide a 5 MP na makro fotenie. V samotnej foto aplikácii ponúknu 1x a 2x digitálny zoom a 0.7x ultrawide. Nechýba plný 48 MP režim, nočný režim a pri videách je aj 4K 60fps.
Výkonovo je mobil veľmi dobrý, je tu Snapdragon 870, ktorý je vylepšeným hi-endovým Snapdragonom 865 z minulého roka, aj keď je menej výkonný ako tohtoročný hi-end Snapdragon 888. Stále ponúkne dostatočne vysoký výkon ako na bežné používanie, tak na hranie. Ak by ste od čisto herného mobilu ešte chceli viac, Snapdragon 888 má v sebe vyššia Black Shark 4 Pro verzia.
Prekvapivo Black Shark je s výkonom mierne nižšie ako Poco F3 s rovnakým procesorom, ale F3 je novší mobil a zrejme viac potlačili CPU, pri Black Sharku je viac tlačené na grafiku so stabilitu výkonu.
Antutu:
Samotné hranie tak je na mobile plynulé, hry nesekajú, a je jediná škoda, že len niektoré dokážu využiť 144Hz displej. Výkon je dostatočný, aj keď, samozrejme, vzhľadom na výkonný procesor čakajte mierne zahrievanie. To nie je nevyhnutne vysoké a pri hraní len mierne budete cítiť, ale napríklad v Antutu stress test na 45 minút neprešiel. Procesor sa približne za polhodiny zahrial na 45 stupňov, kde už sa test vypína. Je to tým, že je to herný mobil a nesnaží sa spomaľovať procesor ako bežné mobily, aby vám neklesalo framerate.
Nakoniec na to, aby sa mobil nezahrieval, má Xiaomi pripravenú aj sériu chladiacich doplnkov. Napríklad ventilátor, ktorý si viete napojiť na mobil a konkrétne na zadnú stenu úchytkami z bokov a prepojiť ho cez USB-C kábel buď s mobilom, alebo nabíjačkou. Dosť by som preferoval externý zdroj, keďže ten ventilátor je doslova upír. Vycucia batériu batériu rýchlejšie ako samotné hranie.
Zaujímavejší doplnok je pripojiteľný polovičný gamepad. Ten je nasaditeľný na ľavú stranu mobilu, alebo ho máte možnosť držať ho v ruke mimo mobilu. Ponúka jednu analógovú páčku, štyri štandardné tlačidlá a dve trigger zadné tlačidlá. Gamepad má svoju batériu a pripájate ho cez Bluetooth. Priebežne ho treba nabíjať, ale netreba ho mať pripojený k mobilu stále.
Hrá sa s tým veľmi dobre, ale hry zároveň musia podporovať polovičný gamepad. Ten totiž umožňuje ovládať postavu joystickom a pravou rukou môžete používať jednotlivé veci na obrazovke, ako meniť zbrane, strieľať. V PUBG to pekne ide, ale napríklad Call of Duty to nepodporuje, môžete ho ovládať len plným gamepadom.
Ak nevyhnutne nepotrebujete takúto násadu, mobil sa dobre ovláda aj klasicky, pričom môžete ovládanie doplniť spomínanými vysúvateľnými tlačidlami na hrane mobilu. Tie si viete v hrách nastaviť a to na stlačenie ľubovoľného miesta na obrazovke. Teda aj počas hry si nadefinujete, kde má mobil virtuálne kliknúť, ak zatlačíte tlačidlo. Napríklad tak viete nastaviť streľbu, skrčenie alebo hocičo iné, čo stačí len ťuknúť na obrazovke. Dobre to viete využiť aj pri touchscreenovom hraní na Xbox Cloude, cez Xbox Game Pass Ultimate. Tam môžete hrať plné Xbox hry cez streaming, viete ich ovládať plným gamepadom, no už takmer stovka má aj touchscreen ovládanie a čiastočne si ho tak viete premapovať aj na zadné tlačidlá.
Z iných doplnkov viete k mobilu kúpiť aj USB-C kábel, ktorý vám nebude pri hraní zavadzať a je teda hneď zalomený do pravého uhla. Aj keď ako som ho skúšal, prekvapivo cez ten nešilo superrýchle nabíjanie, len štandardné. Viete si dokúpiť aj zadný obal s pasívnym chladením, ale aj s aktívnym chladením a s podsvietením a displejom - BlackShark Fun Cooler 2 pro, je tam aj BlackShark Split Type Trigger alebo Gaming Triggers, viete si dokúpiť aj BlackShark headset.
Ako systém je tu použitá špecifická verzia MIUI launchera nazvaná JOYUI, kde rozdiel je hlavne v ikonkách, ktoré sú viac herne ladené, podobne ako celá téma je so zeleným nádychom. Z rozdielov je tu quicklaunch menu vysúvateľné z ľavej strany na rýchle spustenie aplikácii, v nastaveniach sa dajú nastaviť svetelné efekty pre volania a hudbu a hlavne je tu aplikácia Shark space, ktorá vám zhŕňa vaše nainštalované hry a umožňuje nastaviť doplnkové zariadenia ako aj vysúvateľné herné menu Master Control.
V Shark space si môžete každú hru nastaviť. Viete jej nastaviť frekvenciu na 60-90-120 alebo 144 Hz, alebo nechať automatiku, môžete jej upraviť farebnú škálu alebo nastavenia grafiky, kde viete pridať antialiasing a filtrovanie textúr. Je tu aj citlivosť dotyku, kde viete zapnúť aj ultra reakcie pri 720 Hz obnovovaní. Podobne sa dá nastaviť aj zvuk na DTS, supersurround alebo prioritu siete 5G alebo 4G. K tomu v tejto aplikácii viete nastavovať aj všetky pripojené Black Shark zariadenia, ako je gamepad alebo triggery.
Následne priamo hrách si viete vysunúť Master Control menu, ktoré vám rovno ukáže záťaž na procesor, framerate hry, ale ukáže aj kvalitu pripojenia k wifi alebo dátam, umožní upraviť nastavenie hry a aj nastaviť funkcie pre trigger tlačidlá. Viete tu namapovať aj makro, ak sa má na nejaký povel spraviť viac vecí. Možnosti sú skutočne široké.
V čom je mobil úplný top, je rýchlosť nabíjania. Má pribalenú 67 W nabíjačku, ktorou ho nabijete niečo cez polhodinu, pritom podporuje 120 W nabíjačku, ktorú ak použijete, dotiahnete sa niekde k 15 minútam. Veľmi tu záleží na tom, či mobil vybijete na úplnú nulu, alebo len tesne k nule. Totiž pri všetkých týchto rýchlonabíjaniach je najpomalší začiatok, kedy ešte nebeží systém, ktorý by reguloval nabíjanie. Bez systému sa mobil nabíja najviac 10W rýchlosťou a trvá 3-4 minúty, kým sa nabije na možnosť spustenia. Následne už z nabíjačky ťahá aj 117 W.
Black Shark 4 je celkovo veľmi dobre prepracovaný herný mobil. Hlavne 144 Hz displej s vysokým jasom, superýchle nabíjanie a vysúvacie tlačidlá, ktoré ho robia pre hráčov zaujímavým. Trochu škoda slabších fotoaparátov, ale stále sú dostatočné na bežné používanie. Pre hráčov je mobil veľmi dobrý aj vďaka herným doplnkom.
Black Shark 4 kúpite na PGSku za 489 eur v základnej verzii s 8 GB pamäťou a 128 GB úložiskom, vo vyššej verzii s 12 GB pamäte a 256 GB úložiskom je za 579 eur. Ďalšie doplnky si môžete pozrieť tu, gamepadová násada je za 59 eur, základný chladič je za 19 eur.