SAMSUNG SMARTTAG2 |
SAMSUNG SMARTTAG2 |
Samsung sa už dávnejšie pustil do lokalizačného biznisu so svojím SmartTag zariadením. Tento trh už predtým otvorili rôzne tagy od Tile a ďalších firiem a medzičasom si ho rozbehlo aj Apple s Airtagmi. Teraz prichádza Samsung s novou generáciou SmartTag2.
SmartTag 2 prichádza ako s novým dizajnom, tak s novými technológiami. Už sa nedelí na dve verzie a všetko Samsung pridal do jednej. Minule totiž mal samostatný Bluetooth SmartTag a samostatne vyšší Bluetooth+UWB tag ako SmartTag+. Teraz je to rovno spojené v základnej verzii, ktorá je dostupná za 40 eur.
Špecifikácie:
Čakajte tak malý, ľahký a teraz aj dizajnovo pekný prívesok, ktorý už teraz získal aj vodeodolnosť. Tá je už IP68, zatiaľ čo pôvodná verzia bola IP56.
Samsung v novej verzii zmenil dizajn a z pôvodného nevýrazného štvorcového dizajnu teraz v dvojke išiel do štýlovejšieho dizajnu aj s pridaným kovom. Je to podlhovastý dizajn s veľkým výrezom, ktorý je vo vnútri obložený kovom, aby sa pri nosení na kľúčoch neošúchal. Ale ak ho chcete lepšie chrániť, Samsung predáva aj farebné silikónové obaly s doplnkovým krúžkom na uchytenie.
Veľkou zmenou je aj otváranie pre výmenu batérie. Prvý SmartTag sa ťažko otváral a musel sa otvoriť celý, táto nová verzia už funguje podobne ako mobily, a teda vo vnútornej strane je miesto na ihlu, ktorá vysunie batériu na spodnej časti.
Samotná batéria má v zariadení vydržať 500 dní a ak zapnete šetrenie batérie, tak 700 dní, takže často ju nebude potrebné meniť. Čo je trochu škoda, je hlasitosť SmartTagu, má totiž 65,7dB a pri 15cm, čo je menej ako 89dB pôvodnej verzie a aj menej ako Airtag, ktorý má 78dB. Pre porovnanie najhlasnejší je Tile Pro, ktorý má 128dB. Nedá sa povedať, že by to bolo tiché, ale ak hľadáte v hlučnej miestnosti, budete ho počuť slabšie.
Lokalita zariadenia sa vám zobrazuje na mape, vždy keď ju zachytí niektoré samsung zariadenie.
V zásade SmartTag funguje primárne na lokalizáciu niečoho. Napríklad ho viete dať a použiť takto:
V zásade SmartTagy fungujú primárne na lokalizáciu niečoho, či už kľúčov alebo aj auta, alebo batožiny, prípadne zvierat alebo ľudí. Znamená to, že keď ho máte pri sebe, váš mobil automaticky updatuje jeho polohu a zapamätá si poslednú polohu, ale zároveň ak sa stratí alebo zmení polohu, sám sa nelokalizuje, aspoň nie v tejto verzii bez SIM karty a GPS. Tu sa vždy čaká na lokalizáciu inými mobilmi, ktoré prepošlú jeho signál. Pri Samsungu to znamená s ďalšími Samsung mobilmi (možno aj inými mobilmi s nainštalovanou SmartThings aplikáciou). Pôvodne som sa obával, že to tak bude príliš náhodné a občasné, ale keď je veľa ľudí napríklad v obchodnom dome, každých pár minút sa poloha obnovila. Samozrejme, pri málo obývaných oblastiach to bude veľmi zriedkavé. Napríklad ak to dáte na psa a ten odbehne, tak to nemusí byť ideálne. Ale napríklad na batožine na letisku to bude rýchle.
Celé to funguje cez Samsung SmartThings aplikáciu, cez ktorú si nový tag previažete s vaším kontom a následne už môžete sledovať jeho polohu cez mapu. SmartThings vám na každý tag vie utvoriť vlastný odklik na domovskej obrazovke a rovno kliknutím ho lokalizujete.
Keď zariadenie vidíte na mape, môžete si nechať vytvoriť k nemu cestu a ak je blízko, viete ho lokalizovať aj radarom. Ten sa vám bude snažiť ukazovať šípku smerom k zariadeniu a ukáže aj počet metrov. Funguje na detekcii sily Bluetooth signálu. Pritom ak máte v mobile UWB (Galaxy Ultra verzie), bude to presnejšia lokalizácia. A ak ste s mobilmi už blízko tagu a stále ho neviete nájsť, viete si prepnúť na kameru, ktorá vám bude presnejšie naznačovať smer.
Zariadenie viete lokalizovať na blízku a to aj cez kameru.
Ale tag môže fungovať aj naopak a ak máte tag a neviete, kde je mobil, viete si na dvojité stlačenie tlačidla aktivovať lokalitu. Rovnako môže fungovať na rôzne automatizácie, či už podľa polohy alebo stlačenia tlačidla. Či už podržanie, alebo stlačenie vám umožnia vybrať, čo sa má stať. Samsung už má totiž hlboko prepracovanú SmartThings aplikáciu, cez ktorú sa dajú zariadenia prepájať. V zásade na stlačenie viete niečo namapovať, ale rovnako vie aplikácia sledovať polohu a podľa nej niečo spustiť.
Zariadenie má aj režim straty, v ktorom môžete nechať kontaktné údaje alebo správu, ak ho niekto nájde. Viete ju hocikedy aj zmazať, ak si to rozmyslíte. Rovnako ak sa váš stratený tag nájde, môžete si nechať poslať správu. K tomu ak sa tag pohybuje, automaticky sa zapisuje jeho poloha a môžete si tak pozrieť, kadiaľ tag išiel. Respektíve takto sledovať aj váš pohyb.
A ako presne funguje vyhľadávanie nablízko? Povedal by som, že nie dosť presne, ale zrejme je to v rámci možností Bluetoothu a UWB. Teoreticky totiž Bluetooth funguje aj na 120 metrov, ale reálne ak je napríklad SmartTag v aute, tak sa to hneď oreže na nejakých 20-40 metrov a vzdialenosť už mobil vyhadzuje plus-mínus 5 metrov. Mobil nevie, že zariadenie je v niečom a signál niečo tlmí. Ak však chodíte okolo zariadenia dlhšie, postupne sa začne presne smerovať.
Pre ochranu si viete dokúpiť aj púzdro.
Celkovo je SmartTag2 pekným upgradom pôvodného - hlavne v dizajne a vodeodolnosti. Nie som si istý, či sa niečo zmenilo aj v lokalizačnej presnosti. Stále svoj účel tag splní a to či ho už chcete lokalizovať, alebo ním niečo lokalizovať, prípadne ak chcete spúšťať automatizácie. Možnosti sú tu široké. Možno hlasitosť mohla byť vyššia, ale viac-menej postačí.
Trochu škoda, že Samsung stále necháva exkluzivitu pre Samsung mobily. Na druhej strane je ich u nás dosť a teda lokalizácia pri strate môže byť relatívne úspešná.