SAMSUNG GALAXY S25 |
SAMSUNG GALAXY S25 |
Samsung prináša svoje vlajkové mobily pravidelne začiatkom každého roka a tento rok to nie je inak a predstavil S25 sériu. Tá znovu prichádza s tromi modelmi, a to základným S25, stredným S25 plus a najvyšším S25 ultra. Síce sa hovorilo aj o tenkej verzii S24 Edge, a tú Samsung aj ukázal, ale jej príchod plánuje až okolo apríla.
Tento rok, samozrejme, znovu v mobiloch zvýšili procesor, zlepšili displej a materiály, ale v to je viac-menej všetko a prím hrá vylepšenie systému a AI. Dizajn základných verzii tak zostáva nezmenený, len sa mierne upravil dizajn výstupkov kamier. Väčší redizajn dostala len S25 Ultra, ktorej rohy sa zaoblili podľa vzoru nižších verzií. O tejto verzii si ešte napíšeme, teraz tu máme základnú S25.
Tentoraz mobily prišli k nám s najvyššími Snapdragon procesormi a nebudeme tak o nič ukrátení. Rovno sú tu Snapdragon 8 elite procesory, teda aktuálne najrýchlejšie mobilné procesory, aj keď výkon je už rozmanitý pri jednotlivých verziách.
Konštrukcia
S25 verzia je pre tých, ktorí chcú menší kompaktnejší mobil, ktorý sa jednoducho zmestí do vrecka, aj keď je to aj za cenu menšej batérie. Znovu v ňom dostanete malú 14,6 cm výšku pri hrúbke 7,2mm. Je tak menší, dobre sadne aj do ruky a váži pekných 162 gramov. Oproti minulej verzii je o 5 gramov ľahší a 0,4mm tenší, ostatné veľkosti sa menili len minimálne.
Dizajnovo dostanete znovu zaoblené rohy, ploché hrany, vzadu tri samostatné kamery a LED svetlo. Je to pekný, jednoduchý a príjemný štýl, ktorý ničím neruší. Kamery nie sú výrazne vysunuté a pekne sa zarovnajú s obalom. Zároveň to je veľmi podobný dizajn ako v posledných dvoch verziách, takže prekvapenia tu nečakajte.
Rovnako sa nemení konštrukcia a ani sklá, ktoré sú tu Gorilla Glass Victus 2 vpredu aj vzadu, doplnené hliníkovou konštrukciou. Mobil bude pekný a len tak sa nerozbije alebo nepoškriabe, aj keď nie je tu ešte Gorilla Armor 2, ktorý je v S25 Ultra verzii mobilu, ten má byť ešte pevnejší. Stále je tu zachovaná IP68 ochrana.
Z portov je tu štandardný USB-C, pridáva sa port na SIM kartu a power a volume tlačidlá. V tejto ponuke sa nič nemení. Mimochodom, o prichádzajúcej S25 Edge verzii sa hovorí, že príde o slot na SIM kartu a bude to čisto eSIM verzia.
Kamery
Ale skráťme porovnávanie s minuloročnou verziou, na mobile sa oproti minulej verzii nemení ani displej a ani kamery. Minimálne na papieri je všetko rovnaké. Zostal tu 6,2-palcový dynamic LTPO AMOLED 2X so 120Hz podporou a 2600 nitovým peakom. Jeho rozlíšenie je 1080 x 2340 pixelov. Čakajte pekný farebný obraz aj s dostatočným jasom aj na používanie cez jasný deň.
Kamery rovnako zostali nezmenené, sú tú tri. 50MP hlavná s kvalitným senzorom ako na fotenie cez deň, tak v noci. Pridáva sa 10MP 3xzoom a 12mp ultrawide, tie sú už s menej citlivými senzormi a skôr ich používajte cez deň. Vpredu to dopĺňa slušná 12 MP selfie kamera na selfie. Celkovo od kamier čakajte vyšší štandard, aj keď nie high-end ako v S25 Ultra verzii. Kamery nesklamú, ale ani neprekvapia.
V ponuke funkcií sú všetky štandardné možnosti, fotky, videá, filtre na ne, digitálny zoom do 30x, videá do 8K 30fps, ale aj profesionálne fotenie, profesionálne video, nočné fotenie, mód jedla, panorama, spomalený pohyb, časozber, portréty alebo duálne nahrávanie. Čo sa rozširuje, sú, samozrejme, AI prvky, ktorými môžete dodatočne fotky upravovať, napríklad premiestniť objekt, pridať objekt, vymazať objekt, zmeniť fotku na kreslenú alebo maľovaný filter.
Výkon
V samotnom výkone mobil tentoraz poháňa nový Snapdragon 8 Elite procesor, ktorý je síce teraz najvýkonnejším procesorom v mobiloch, ale záleží od mobilu, aký výkon z neho vytiahnu. Napríklad v menšom S25 je viac priškrtený ako napríklad v S25 Ultra alebo ROG Phone 9, je tu slabšie chladenie a zároveň je tu aj dosť vyššie nastavenie obmedzenia výkonu pri zahriatí. Napríklad zatiaľ čo ROG Phone 9 dáva 2,9-miliónové skóre v Antutu, tu sa výkon pohybuje okolo 2 miliónov. Teda prakticky o tretinu menej. Ale nie je to problém, keďže je to stále rýchle dynamické a vďaka obmedzovaniu výkonu pri zahrievaní sa teplota pekne drží pod 45 stupňov. Povedal by som, že je to veľmi dobre nastavené pre tento viac casual typ telefónu. Znamená to ako minimum zahrievania, tak vyššiu výdrž batérie.
Procesor sa tu začína obmedzovať už pri 45 stupňoch, čo vytvára dostatok priestoru na chladenie a zároveň výkon je stále bez problémov. K rýchlosti prispieva aj rýchle SSD, ktoré je tu 4100MB/s na čítanie a 3400MB/s na zápis. V zásade v tomto high-end spektre pôjde veľmi dobre. Hranie je tu relatívne bezproblémové, aj keď menší displej nie je ideálny pre všetky hry, ale nie je problém zahrať si hocičo.
Čo sa týka spotreby batérie, je to prekvapivo pekné, pri 4000mAh batérii míňa procesor pri benchmarku len 6-8% batérie podľa toho, ako sa priebežne spomaľuje. Samotná spotreba je aj v systéme na tento výkon príjemná a mobil vydrží deň, prípadne dva. Len pri nabíjaní čakajte, že je tu len pomalé 25W a mobil nabíja takmer hodinu a pol.
Nový systém
Systém tu funguje na Androide 15 a rovno nové One UI 7.0, ktoré mení rovno titulné obrazovky. Lock screen, teda obrazovka pri zamknutom mobile, dostala do spodnej časti Now Bar, ktorý spolupracuje s niekoľkými aplikáciami a ukazuje z nich informácie, ako napríklad aktuálne prehrávanú hudbu, novinky a podobné veci.
Rovnako hlavná obrazovka dostala veľké zmeny, pričom widget aplikácie sú novým základom vizuálu. Napríklad počasie sa teraz presunulo do widgetu a je teraz v štvorčeku, nie priesvitné. Svoj widget má aj Now Brief aplikácia, ktorá vám zhrnie deň, pridaný je aj widget dennej aktivity. Rovnako si viete pridať widget kalendára alebo fotiek. Novinkou v systéme je aj možnosť trvalého zväčšenia adresára s nazbieranými aplikáciami, aby ste ich mohli rovno kliknúť. K tomu pribudol Now Bar na lock obrazovke, ktorý spolupracuje s niekoľkými aplikáciami a ukazuje novinky alebo aktuálne prehrávanú hudbu. Po rokoch po Windows Phone sa k nemu konečne mobily dostávajú. Tentoraz už má aj Samsung rozdelenú obrazovku notifikácií a obrazovku rýchlych nastavení. Celý systém je tak teraz oživený a modernejší.
Zapracovanie AI
Samozrejme, nechýba hlboké zapracovanie umelej inteligencie, v čom Samsung predbieha všetku mobilnú konkurenciu v množstve zakomponovaných prvkov. Postupne sa z mobilu stáva váš skutočný asistent, ktorý vám môže naozaj pomôcť v rôznych oblastiach života.
U nás je ešte táto pomoc mierne vzdialenejšia pre jazykovú bariéru, keďže minimálne zatiaľ slovenčina nie je medzi hlasovými jazykmi v Samsung aplikáciách, a teda napríklad funkcie, ktoré už prišli minule, ako je simultánne prekladanie hovorov, sú len pre niekoľko jazykov, napríklad angličtina, nemčina, francúzština, čínština. Tieto fungujú v asistentovi pre hovory, tlmočníkovi aplikácií a aj asistentovi s prepisom hlasu do textu. V hlasovom záznamníku vám AI vie v podporovanom jazyku prepísať váš záznam do textu a aj zhrnúť text.
Pre nás však fungujú všetky textové zadania a napríklad tak využijete asistenta písania, ktorý vám bude nápomocný pri písaní textov a umožní vám ich vygenerovať, alebo vylepšiť text, opraviť gramatiku, ale aj preložiť do potrebného jazyka, zorganizovať a zhrnúť. To isté je aj v asistentovi pre poznámky, ale v poznámkach môžete napríklad aj kresliť a zo skice vygenerovať obrázok cez AI a pridať k tomu aj zvuk. AI je zapracované ako pri fotografiách, tak pri kreslení, kde pri fotografiách sme už spomínali, že vie odstraňovať objekty, dokresľovať ich, ale aj pridávať filtre alebo pretvoriť fotky do iného štýlu zobrazenia.
Nechýba ani asistent pre prehliadanie stránok, ktorý má podporu v Samsung prehliadači a ten vám vie sumarizovať stránku, preložiť ju, alebo AI vie aj prečítať dôležité časti zo stránky, aj keď znovu len v podporovaných jazykoch. Novinkou v systéme je teraz zvuková guma, ktorá vie z videí odstrániť ruchy v pozadí. Pridala sa tapeta „fotografická atmosféra", v nej môžete vybrať fotku na pozadie, ktorá sa vám upraví podľa aktuálneho počasia. Teda začne v nej pršať alebo snežiť.
Pridáva sa aj Gemini AI
Nakoniec je priamo v Androide mimo Samsung aplikácií zapracovaný Gemini Asistent, ktorý ponúkne chatbot možnosti a pomoc v prípade potreby, viete sa s ním aj rozprávať, ale rovnako len v podporovanom jazyku textovo alebo hlasovo. Síce sa mi automaticky zapol len do angličtiny, ale v hlbších nastaveniach nájdete aj prepnutie do slovenčiny (pod google aplikáciou v nastaveniach). Následne sa môžete s AI aj rozprávať a ona vám vygeneruje svoje múdrosti. Síce odpovedať vám po slovensky nebude moderným AI hlasom, ale ešte starým, sekaným hlasom Google asistenta, ale stále lepšie ako nič.
Zároveň podporované aplikácie, ako je kalendár, mail alebo budík, vie Gemini na príkaz rovno v mobile ovládať. Na Youtube vie sumarizovať videá, alebo sa ho môžete niečo spýtať, alebo vie spraviť sumár z hociktorej obrazovky. Hocikedy totiž Gemini vyvoláte dlhším zatlačením power tlačidla.
Znovu je to hlboké zapracovanie AI, ale znovu záleží na tom, ako dokážete jednotlivé funkcie využiť, alebo ako ich potrebujete využívať. V každom prípade, aj samotné vylepšenia do systému mimo AI sú pekné a posunú používanie mobilu vpred. Jednoducho je to update, ktorý budete vidieť. Osobne by som povedal, že všetko je super, ale stále nechápem, prečo si systém nevie zapamätať takú jednoduchú vec, ako je automaticky sa prepnúť na prenos fotiek pri pripojení cez USB k PC.
Celkovo je S25 viac-menej len upgradovaným S24 mobilom o nový procesor, čo nie je zlé, keďže je rýchlejší a má menšiu spotrebu, ale stále by sme čakali viac vylepšení. Samozrejme, napriek tomu je to veľmi príjemný, kompaktný a výkonný mobil, teraz s novým systémom pôsobí čerstvejšie a vďaka AI aj múdrejšie. Ak máte S24, upgrade nepotrebujete a softvérový update príde aj tam, ale ak máte starší model a hľadáte malý mobil, toto môže byť dobrá cesta. Nakoniec veľa alternatív už ani nie je.